Yerel Seo Pazarlaması Nedir
 • 30.08.2021
 • 503

Yerel Seo Pazarlaması Nedir

Yerel bir kitlenin işletmenizi çevrimiçi bulmasını ister misiniz? O zaman yerel SEO´yu anlamanız gerekir. Yerel SEO (yerel arama motoru optimizasyonu) olarak adlandırılan yerel arama pazarlaması, işletmelerin hedef müşterileri çevrimiçiyken ve bir şey ararken yerel sonuçlarda göstererek yerel pazarlarda başarılı olmaya çalıştıkları bir tür dijital pazarlama hizmeti olabilir.

Yerel SEO tamamen yerel paketteki haritalarda, normal Google Haritalar´da ve yerelleştirilmiş standart organik sonuçlarda görünmekle ilgilidir. Yerel SEO, ulusal değil bölgesel olarak faaliyet gösteren daha küçük işletmeler için gereklidir. Ulusal SEO, ülke genelinde aramalarda sıralamaya daha fazla odaklanırken, yerel SEO, belirli bir konumdaki SERP´lerde görünmeye öncelik verir. Bu strateji, markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi yerel potansiyel müşterilere ve müşterilere pazarlamaya dayanmaktadır.

Yerel SEO´nuzu optimize etmek, strateji yerel müşteri tabanınızla daha alakalı olduğundan daha fazla web sitesi trafiği, potansiyel müşteri ve dönüşüm anlamına gelir. Bu odaklanmış stratejiyi, harcayabileceğiniz sınırsız kaynaklara sahip daha büyük ulusal markalara karşı daha etkili bir şekilde rekabet etmenize yardımcı olacak bir yol olarak düşünün. Belirli yerel SEO şeylerine odaklanarak, daha geniş anahtar kelimeler için rutin olarak optimize eden ve trafik getirmek için değer önerileri yerine marka tanınırlığına güvenen daha büyük markaların avantajını etkisiz hale getirebilirsiniz.

Hedef kitlelerine ulaşmak için yerel bir SEO stratejisinden yararlanabilecek birkaç işletme türü vardır.

Fiziksel bir konumu olan ve bir hizmet bölgesinde (yerel bir kahve dükkânı gibi) müşterilere hizmet veren işletmeler.

Geleneksel bir fiziksel konumu olmayan ancak yine de yerel bir pazara hizmet veren işletmeler.

Birçok yerel pazarda (çok lokasyonlu işletmeler) var olan franchise veya zincirlere sahip işletmeler.

Coral Medya olarak, yerel SEO´nuzu başarılı kılmak için en iyi 10 yolu derledik.

 • 1. Bir Google My Business Hesabı oluşturun

Google listenizi optimize etmek (İşletme Profiliniz olarak da bilinir), Google Haritalar´da daha üst sıralarda yer almanın yanı sıra Google Arama yerel sonuçlarında görünürlük elde etmenin belki de en etkili yoludur.

 • 2. Mutlu Müşterilerden Düzenli İncelemeler Alın

Müşterilerinizin işletmeniz için mükemmel yorumlar yazmasını sağlamak yalnızca Google My Business varlığınızı optimize etmekle kalmaz aynı zamanda daha fazla yerel müşteriyi sizden satın almaya teşvik eder.

 • 3. Sesli Arama için Optimize Edin

Sesli arama, önümüzdeki yıllarda hızla büyüyecek. Bu nedenle, yerel SEO´da, aramalarını nasıl yazdıklarının aksine, insanların konuşurken cihazlara nasıl sorduğunu optimize etmek çok önemlidir.

 • 4. Etkinliklere veya Yerel Haber Hikayelerine Dayalı İçerik Oluşturun

Yerel müşterilerinizin dikkatini çekmek için doğrudan yerel bir konuya veya ilgili içeriğe yazmak gibisi yoktur.

 • 5. Web Sitenizi Mobil Cihazlar İçin Optimize Edin

Mobil için yerel SEO´da bir oyuncu olmak için web sitenizi optimize etmeniz gerekir. Web sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayın (maksimum üç saniye)

 • 6. Yerel Anahtar Kelimelere Odaklanın

Anahtar kelimeleriniz yerel müşterilerle alakalı olmalıdır. Google´ın kendi Anahtar Kelime Planlayıcısı, anahtar kelime aramalarını konuma göre filtrelemenize izin verir, böylece belirli bir bölge için popüler arama terimleri hakkında fikir edinebilirsiniz.

 • 7. Konum Sayfalarını veya Yere Özgü "Hakkımızda" Sayfasını Kullanın

İşletmenizin bir bölgede birden fazla konumu varsa, konum sayfaları bir zorunluluktur. Her sayfa için benzersiz içerik oluşturmanız gerektiğinden, birden fazla konumunuz olduğunda dikkatli olun.

 • 8. Çevrimiçi İşletme Rehberlerini Kullanın

Çevrimiçi işletme dizinleri gibi web siteleri, işletme adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı bu dizinlere almak yalnızca görünürlüğe yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yerel SEO´nuzu da artırır.

 • 9. Bağlantı Sinyallerine Odaklanın (Yüksek Kaliteli Geri Bağlantılar Alın)

Bağlantı sinyalleri, sırasıyla yerel paket sonuçları ve yerelleştirilmiş organik sonuçlar için birinci ve ikinci en önemli faktörlerdir. Bağlantı sinyalleri, sitenize işaret eden geri bağlantılardır. Yerel SEO´nuzu artırmak için bağlantı almak çok önemlidir, ancak kalitesi önemlidir.

 • 10. Sunduğunuz Her Ürün / Hizmet İçin Özel Bir Web Sayfası Oluşturun

Tüm ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tek bir büyük sayfada bir araya getirmek cazip gelse de buna direnin. Bunun yerine, sunduğunuz her benzersiz ürün veya hizmete bir sayfa ayırın.