Sosyal Medya Danışmanlığı
  • 02.09.2021
  • 533

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanları, sosyal medya stratejisi ve problem çözme konusunda uzmanlaşmış üçüncü taraf işletmeler ve bireylerdir. İyi bir sosyal medya danışmanı, iyileştirilmesi gereken alanları belirleyecek, başarı için bir yol haritası sunacak, hedef belirlemede yardımcı olacak ve uygulama ile ilgili soruları cevaplayabilecektir.

Diğer tüm danışmanlık hizmetleri gibi, sosyal medya danışmanlığı da çözümü uygulamak için yatırım yapacak zamanı ve kaynağı olanlara tavsiyelerde bulunmak için tasarlanmıştır. Sosyal medya danışmanları stratejik iç görüler, en iyi uygulamalar hakkında ipuçları sunacak ve soruları yanıtlamak için hazır olacak. Bununla birlikte, bir sosyal medya danışmanı herhangi bir içerik oluşturmayacak, bir takvim oluşturmayacak veya raporlama veya analiz sunmayacaktır. Bunları kendi başınıza nasıl yapacağınız konusunda tavsiyede bulunacaktır. Sosyal medya danışmanları da deneyim ve ölçülebilir başarı düzeyine göre büyük farklılıklar gösterir.

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi, strateji, içerik oluşturma, planlama ve raporlama dahil olmak üzere sosyal medyaya daha tam hizmet yaklaşımını ifade eder. Genellikle, bu, pazarlama ekibinizdeki özel bir şirket içi roldür, ancak bazen bir serbest meslek sahibine veya başka bir satıcıya dış kaynak sağlanabilir. Sosyal medya yöneticiniz genellikle şirket içinde olduğu için, şirket kültürünüz, genel pazarlama hedefleriniz ve marka söyleminiz hakkında sağlam bir kavrayışa sahip olacaklardır.

Sosyal medya yönetimi ararken, işletmeler sık sık kaynakları şirket içi çalışan veya serbest çalışan olarak özel bir sosyal medya yöneticisini işe almaya ayırma sorunuyla karşılaşırlar. Bunun yerine, iş liderleri sıklıkla bu görevleri özel bir sosyal medya yöneticisi yerine mevcut bir çalışana veya stajyere vermeyi tercih eder. Bu, diğer yüksek öncelikli iş görevleriyle sürtüşme yaratır ve bu da tutarsız sosyal medya yönetimine yol açar.

Sosyal medya ajansı hizmetleri neler içerir?

Bir ajansla çalışmak genellikle size her iki dünyanın da en iyisini sağlar- ajans ortağı, hem bir danışmanın sunabileceği stratejik iç görüyü sağlarken, hem de içerik oluşturma ve yayınlamayı üstlenebilir. Her şeyi kendi başınıza bulmak yerine, sosyal medya stratejiniz için karşılıklı olarak kararlaştırılan hedeflere dayalı olarak bacak çalışmasını yapacak özel bir ortağınız olacak.

Sosyal kanallarınızı yönetmenin yanı sıra, bir dijital ajans ortağı, sosyal medya çabalarınızın diğer stratejik pazarlama çabalarınıza sorunsuz bir şekilde uymasını sağlayacaktır. Deneyimli bir ajans, mümkün olan en iyi sonuçları aldığınızdan emin olmak için sosyal medya stratejinize uygulayabilecekleri diğer müşterilerden öğrendiklerine ek olarak yerinde süreçlere sahip olacaktır.

Sosyal Medya Ajansı ile Çalışmanın 5 Faydası

Sosyal medya, gittikçe daha fazla hareket halindeki izleyicilerle bağlantı kurmak için kritik bir kanal olmaya devam ediyor. Dijital ortamda gezinme konusunda yardım ararken, seçtiğiniz ortağın deneyimli olduğundan ve genel gelen pazarlama hedeflerinize geri dönen bir sosyal medya stratejisi uygulayabildiğinden emin olun.

Bir sosyal medya ajansı tutmayı mı düşünüyorsunuz? Akıllı hareket. İş büyümesi çok yönlü bir yaklaşım gerektirir ve bir sosyal medya ajansının hizmetlerinden yararlanmak, endüstri türlerindeki şirketlere birçok yönden yardımcı olur. İster gadget yapın ister bir tür hizmet satıyor olun, iş hedeflerinize ulaşmak ve rekabette öne geçmek için etkili bir sosyal medya varlığına sahip olmanız gerekir.

İşte bir sosyal medya ajansı ile çalışmanın 5 avantajı.

  • 1.Müşterilerinizle Etkileşimi Yükseltir

Müşterilerinizi birden fazla sosyal medya kanalında heyecanlandıran hedefli, dinamik içeriğe ihtiyacınız var. Facebook´tan, Twitter,venbsp Instagram´a ve daha fazlasına kadar her sosyal medya platformu farklıdır. Ajans uzmanları , maksimum görüntüleme, etkileşim ve tıklama için demografi genelinde içerik geliştirmek ve stratejiler oluşturmak için her gün bunlarla çalışır .

  • 2.Zamanınızı Daha Etkin Kullanmanızı Sağlar

Vakit nakittir. Birçok popüler kanalda kapsamlı bir sosyal medya stratejisi geliştirmek ve uygulamak için sizin veya çalışanlarınızın harcayacağı zaman, en iyi yaptığınız şeylere harcanabilir ana işiniz üzerinde çalışmak.

  • 3.Marka Bilinirliğini ve Tutarlı Marka Mesajlaşmasını Teşvik Eder

İşletmenizi uygun şekilde markalamak, başarının kritik bir bileşenidir. Sosyal medya çabalarınız mesajlaşmada gelişigüzel veya tutarsızsa, etkisiz ve hatta potansiyel olarak zararlı olabilir. Çoğu sosyal medya ajansının, metin yazarlarından grafik/video uzmanlarına kadar uyumlu, çekici ve tutarlı bir marka yaratmak için bir araya gelen uzman profesyonelleri vardır.

  • 4.Pazarlama Süreçlerinizi Kolaylaştırır

İşletmenizi pazarlamak önemli miktarda zaman ve enerji alabilir. Ayrıca oldukça stresli olabilir - özellikle de pek iyi gitmediğinde. Bir sosyal medya ajansıyla çalışmak, sizin ve ekibinizin üzerindeki birçok baskıyı kaldırabilir ve günlük operasyonlarda ve devam eden iş geliştirme girişimlerinde verimliliği artırabilir. Süreç iyileştirmelerinin kârlılığınız üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

  • 5.Pahalı Dijital Pazarlama Araçlarından Tasarruf Sağlar

Etkili bir sosyal medya stratejisi sunmak için birçok araç gerekir. Ajanslar, pahalı zamanlama ve analitik araçlar, kaliteli görüntü kitaplıkları, yarışma yazılımı, raporlama platformları, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) programları ve daha fazlasını içeren işi iyi yapmak için bir dizi farklı türe erişebilecek.

Coral Medya size Sosyal Medya Danışmanlığı konusunda ihtiyacınız olan hizmeti sunmaya hazırdır.