TBÖ Nedir?
  • 01.06.2021
  • 481

TBÖ Nedir?

PPC (TBÖ) (tıklama başına ödeme) pazarlaması, kullanıcılar reklamlarını tıkladığında reklam verenlerin maliyetlerini tahakkuk ettirdiği bir tür çevrimiçi reklamcılık olabilir. Reklam verenler, bir tıklamanın kaynağı olan anahtar kelimeler, platformlar ve kitle türü hakkında algılanan değer için teklif verir.

Tıklama başına ödeme (PPC), reklam verenlerin bir reklam platformuna reklam yerleştirmesine ve reklamları tıklandığında platformun ana bilgisayarına ödeme yapmasına olanak tanıyan bir reklam modelidir.

Reklamın amacı, reklam verenin web sitesini veya uygulamasını tıklayan kullanıcıyı, kullanıcının bir ürün satın almak gibi değerli bir işlemi tamamlayabileceği bir yere yönlendirmektir.

Arama motorları, reklam verenlerin kullanıcıların aradıklarıyla alakalı reklamlar görüntülemelerine izin verdikleri için popüler barındırma platformlarıdır.

PPC, aşağıdakileri içeren her türlü kampanya hedefi için yaygın olarak kullanılır

• Satışları artırmak

• Potansiyel müşteriler yaratmak

• Marka bilincini teşvik etmek

PPC tamamen alaka düzeyiyle ilgilidir. Kullanıcılar, her zaman ve her yerde belirli ürünleri, hizmetleri ve bilgileri arıyor. Reklam verenler, hedeflenen bir reklamı tam olarak bu aramanın gerçekleştiği anda gösterme yeteneğine sahiptir. Hem hesap yapısı hem de hedefleme ayarları aracılığıyla, reklam verenler, alaka düzeyi çok önemli olduğu sürece başarılı PPC kampanyaları yürütebilir.

Google Ads

Google, Arama Ortağı siteleri ve Görüntülü Reklam Ağı sitelerinde çalışan Google Ads, en büyük tıklama başına ödeme platformudur. Google Ads, Ekim 2000´de kullanıma sunuldu ve son 17 yılda birkaç kez tekrarlandı. Google Ads, küçük işletmelerden Fortune 500´e kadar tüm şirketler için tasarlanmıştır.

Microsoft Advertising (Bing Ağı)

Google Ads´e benzer şekilde, Microsoft Advertising, reklamları Microsoft ve Yahoo ağlarında görüntüleyen bir tıklama başına ödeme platformudur. Platform ayrıca Arama Ortakları kullanır. Microsoft Advertising, öncelikle anahtar kelime tabanlı reklamcılıktır. 2017´nin sonunda, Microsoft Advertising, Bing Network´te 137 milyon benzersiz masaüstü arayıcıya sahiptir.

Neden ücretli aramayı kullanmalısınız?

Elbette ücretli aramanın en büyük yararı, şirketinizin arama motoru sonuç sayfasının (SERP) en üstünde görünmesidir. Organik arama stratejinizi SERP´de 1. sıraya- veya öne çıkan bir snippet ile 0 konumuna- geliştirmek her zaman mümkün olsa da ücretli arama bunu garanti edecektir.

Yeterli yatırımınız varsa, PPC zirveye ulaşmanın en hızlı yoludur. Platformda yolunuzu biliyorsanız, bir saatten daha kısa bir sürede bir PPC kampanyası oluşturabilir ve sponsorlu sonuçlarda hemen görünebilirsiniz.

Ücretli Arama Nasıl Çalışır?

Bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) her reklam alanı olduğunda, anahtar kelime için anında bir açık artırma düzenlenir. Teklif tutarı ve reklamın kalitesi gibi birden çok faktörün kombinasyonu, kimin en üst konumda görüneceğine karar verir.

Reklam verenler, bu açık artırmalara katılmak için Google Ads (eski adıyla Google Adwords) gibi platformlarda hesapları kullanarak reklamlarını oluştururlar. Ardından, bu reklamların nerede ve ne zaman görünmesini istediklerini belirler.

Anahtar kelimeler

Anahtar kelimeler PPC´nin kalbinde yer alır ve reklam verenleri kullanıcıların arama sorgularına bağlar.

Sorgular, kullanıcıların sonuçları bulmak için arama motorunun arama kutusuna yazdıkları gerçek kelimelerdir.

• Öte yandan, anahtar kelimeler, pazarlamacıların arama sorgularını eşleştirerek bu kullanıcılara odaklanmak için kullandıkları şeydir.

İlanlar

Anahtar kelimelerin yanı sıra, reklam verenlerin kampanyalarında reklam hazırlaması gerekir.

Bunlar, paylaşılan anahtar kelime kümelerini hedefleyen reklam grupları halinde gruplandırılır ve ortak temalara göre düzenlenir.

Bütçeler ve Teklifler

Açık artırmaya katılmak için, reklam verenlerin belirli bir anahtar kelime için ne kadar harcamak istediklerine karar vermeleri gerekir.

Bu, kampanya düzeyinde bütçeler ve reklam grupları veya anahtar kelime düzeyinde teklifler kullanılarak yapılır.

Reklam Sıralaması

Açık arttırmayı kazanmak, en yüksek teklifi vermekten daha fazlasıdır.

Arama motorları, hangi reklamların en üstte ve SERP´de en değerli noktada olması gerektiğini belirlemek için diğer faktörlere bakar.

Hedefleme

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, reklam verenlerin reklamları alakalı kitlelere göstermesine olanak tanır.

Ancak, kampanyaları optimize etmek için aşağıdakiler dahil başka hedefleme seçenekleri de vardır

• Cihaz hedefleme.

• Yer hedefleme.

• Gün ve saat hedefleme.

• Demografik hedefleme.

Dönüşümler

Tüm bu sıkı çalışmanın amacı sadece tıklama almak değil. Gerçek son oyun, dönüşümler elde etmektir.

Bunlar, reklam verenlerin kullanıcılardan reklamlarını tıkladıktan sonra tamamlamalarını istedikleri eylemlerdir ve reklamı yapılan işin türüne bağlıdır.

Yaygın dönüşüm örnekleri şunlardır

Bir hizmet satın almak.

Bir haber bültenine kaydolma.

Telefon araması yapmak.

Ve dahası.