Sayfa Dışı SEO Nedir?
  • 01.07.2021
  • 472

Sayfa Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO olarak da bilinen sayfa dışı SEO, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP´ler) sıralamanızı iyileştirebilecek optimizasyon tekniklerini açıklar. Bununla birlikte, bu teknikler sitenizin dışında gerçekleşir ve diğer web sitelerinden, sosyal medyadaki gönderilerden ve web´deki ifadelerden bağlantılar almayı içerir.

Site dışı sıralama faktörleri için optimizasyon, bir sitenin alaka düzeyi, güvenilirliği, popülerliği ve otoritesine ilişkin arama motorlarını ve kullanıcı algılarını iyileştirme çabasıdır. Bu, web sitenize bağlantı veren veya web sitenizi tanıtan ve içeriğinizin kalitesi için aktif "kuponlar" olan İnternet´teki diğer saygın yerler (sayfalar, siteler, kişiler vb.) Tarafından gerçekleştirilir.

Sayfa dışı SEO neden önemlidir?

Sıralama faktörleri ve arama algoritmaları sürekli değişirken, SEO topluluğu içindeki fikir birliği ise etkili sayfa dışı SEO´nun, alaka düzeyi, güvenilirlik ve otoritenin, bir sayfanın sıralama yeteneğinde hala önemli bir rol oynadığını göstermektedir.

Google´ın içeriği sıralamak için kullandığı algoritmanın tamamı bilinmese de Arama Motoru Sıralama Faktörleri istatistiklerinden elde edilen veriler, sayfa dışı SEO ile ilgili faktörlerin sıralama faktörü ağırlığında % 50´sinden fazlasını taşıdığını göstermektedir.

Sayfa dışı SEO son derece değerlidir çünkü arama motorlarına web sitenizin web´deki diğer kişiler için önemli olduğunu söyler. Aldığınız her bağlantı, başka bir kaynaktan web sitenizin kaliteli olduğuna dair bir onay görevi görür.

Bağlantılar ve sayfa dışı SEO

Geri bağlantı oluşturmak, sayfa dışı SEO´nun kalbinde yer alır. Arama motorları, bağlantılı içeriğin kalitesinin bir göstergesi olarak geri bağlantıları kullanır, bu nedenle birçok yüksek değerli geri bağlantıya sahip bir site, genellikle daha az geri bağlantıya sahip, normalde eşit olan bir siteden daha iyi sıralanır.

Nasıl kazanıldıklarına göre tanımlanan üç ana bağlantı türü vardır doğal bağlantılar, el ile oluşturulmuş bağlantılar veya kendi kendine oluşturulan bağlantılar.

Doğal bağlantılar, bir sayfa sahibinin herhangi bir eylemi olmaksızın editoryal olarak verilir. Örneğin, en sevdiği doğal mahsul çiftliklerine ait bir gönderiye bağlantı ekleyen bir yemek blog yazarı doğal bir bağlantıdır.

Manuel bağlantılar, bilinçli bağlantı kurma etkinlikleri aracılığıyla elde edilir. Bu, müşterilerin web sitenize bağlanmasını sağlamak yahut fenomenlerden veya etkileyicilerden içeriğinizi paylaşmalarını istemek gibi şeyleri içerir.

Kendi kendine oluşturulan bağlantılar, çevrimiçi bir dizine, bir foruma, blog yorumuna veya optimize edilmiş bağlantı metnine sahip herhangi bir basın bültenine geri bağlantı ekleyerek uygulamalar tarafından oluşturulur. Bazı kendi kendine oluşturulan bağlantı kurma taktikleri arama motorları tarafından hoş karşılanmayan siyah şapka SEO´ya eğilimlidir ve bu yüzden bunu düşünmemek gerekir.

Site dışı SEO bağlantıyla ilgili değil

Harici web sitelerinden bağlantı elde etmek en yaygın sayfa dışı SEO stratejisi olsa da,

a) kendi web sitenizin dışında meydana gelen ve

b) arama sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olmak

gibi benzer tüm etkinlikler "sayfa dışı SEO" olarak düşünülebilir. Bunlar aşağıdaki gibi yolları içerir

Sosyal medya pazarlaması İçeriğinizi sosyal medyada tanıtmak dikkat çekmenize yardımcı olabilir. İnfografikler, blog yazıları ve daha fazlası gibi uygun içerikleri sosyal medya kanallarında yayınlayın.

Blog Oluşturma Blog oluşturma, markanız için bağlanabilir içerik oluşturmaya başlamanın harika bir yoludur. Web´de, bloglar dışında sürekli bir uzun biçimli içerik akışının olduğu başka bir yer yoktur.

Bağlantılı ve bağlantısız marka sözler Google marka vaatlerine değer verirken, bağlantılar bağlantısız olsalar bile birincil sayfa dışı sıralama sinyali olarak çok daha fazla SEO değeri sağlar.

Etkileyici pazarlaması Sayfa dışı SEO´nun temel amacı, sıralamayı artırmaktır, böylece insanlar sizi bulabilir, iletişim kurabilir ve sizden satın alabilir. Sayfa dışı SEO, bağlantılar, incelemeler, sosyal medya veya marka kelimeleri aracılığıyla markanızla olumlu bir etkileşim yaratacaktır.

Yayınlar için yazı yazmak Dış yayınlar için yazmak, kendi işinizin hizmetini teşvik ederken sektörünüzde bir otorite olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur.

Sosyal yer imi Sosyal yer imi, içeriğinizi sitelere gönderme işlemidir. Bu siteler, hedeflemek istediğiniz belirli demografik özelliklere sahip müşterilere hitap etmek için kullanabileceğiniz belirli nişlere hitap etmek için içeriklerini bölümlere ayırır.

Artık sayfa dışı (site dışı) SEO´nun ne kadar kapsamlı olduğunu ve onu hangi faktörlerin etkilediğini bildiğinize göre, bunları optimize etmek için Coral Medyadan danışmanlık almaya başlayabilirsiniz.