Sayfa İçi SEO Nedir?
  • 01.06.2021
  • 917

Sayfa İçi SEO Nedir?

Günümüzde organik aramada başarılı olmak, arama motorlarının önemli olduğunu düşündüğü teknik, sayfa içi ve sayfa dışı faktörlerin bir kombinasyonunu optimize etmeyi gerektirir. Yıllar geçtikçe, sayfa dışı tekniklere ve bağlantı kurma gibi diğer teknik öğelere daha fazla odaklandık. Ancak gerçek şu ki, sayfa içi SEO´nun temellerine dikkat etmezseniz sayfa dışı SEO pek bir şey yapmayacaktır. Akıllı SEO uzmanları, sayfa içi optimizasyona her zaman öncelik verilmesi gerektiğini bilir.

Sayfa içi SEO ("site içi SEO" olarak da bilinir), Google v.b. arama motorları ve kullanıcılar için web sayfası içeriğini optimize etme uygulamasıdır. Alakalı, yüksek kaliteli içerik yayınlamaya ek olarak, yaygın sayfa içi SEO uygulamaları başlıklarınızı, URL´lerinizi, HTML etiketlerinizi (başlık, meta ve başlık) ve görsellerinizi optimize etmeyi içerir. Ayrıca, web sitenizin yüksek düzeyde uzmanlığa, yeterliliğe ve güvenilirliğe sahip olduğundan emin olmak anlamına gelir.

Web sayfasının çeşitli yönlerini hesaba katarak, birleştirildiğinde web sitenizin arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artıracaktır.

Sayfa İçi SEO Neden Önemlidir?

Sayfa içi SEO önemlidir, çünkü Google ve diğer arama motorlarının web sitenizi ve içeriğini anlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda da bir aramanın sorgusuyla alakalı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.

Arama motorları daha karmaşık hale geldikçe, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP´ler) alaka düzeyine ve anlambilime daha fazla odaklanırlar.

Pek çok karmaşık algoritması ile Google şu anda şu konularda çok daha iyi

Kullanıcıların bir sorgu yazdıklarında gerçekte ne aradıklarını anlamak.

Kullanıcının amacını (bilgi, alışveriş, gezinme) karşılayan arama sonuçları sağlamak.

Bu gelişime uyum sağlamak çok önemlidir ve bunu, web sitenizin ve içeriğinin- hem web sayfalarınızdaki kullanıcı tarafından görüntülenebilir öğelerin (örneğin metin, resim, video veya ses) hem de yalnızca arama için görünür olmasını sağlayarak yapabilirsiniz. Motorlar (yani HTML etiketleri, yapılandırılmış veriler)- en son en iyi uygulamalara göre iyi optimize edilmiştir.

Odaklanmanız gereken sayfa optimizasyon faktörlerini ve açıklamalarını aşağıda 2 cümle halinde bulabilirsiniz

URL URL´niz bir adres gibidir, ancak İnternet´teki bir sayfa içindir. Web sitenizin sayfalarının URL´leri, sayfanın konusuyla ilgili kısa açıklamalar içermelidir.

Başlık etiketi Sayfanızın başlığı yalnızca arama sonuçlarında görünür. Web sitenizi SERP´lerde göstermek için Google´ın sayfanızın ne hakkında olduğunu bilmesi gerekir.

Meta Açıklama Sayfanın neyle ilgili olduğuna dair bir açıklama sağlayan meta etiketler genellikle sayfanın başlığının altındaki SERP´lerde görüntülenir.

Başlık etiketleri Başlık etiketleri söz konusu olduğunda, bunları arama motorları ve kullanıcılar için kullanmak istersiniz. Başlıklarınızın SERP´lerde öne çıkması için ilgi uyandırması gerekir.

Alt etiketler Alt etiketler, görüntüler ve videolar gibi multimedya için daha fazla bilgi sağlar. Arama motorlarına multimedyanın ne olduğunu söylemek için alt özelliklerine bağlıdırlar.

Anahtar Kelimeler SEO´da değerli kullanıcı sorgularını hedeflemek için kullanılan kelimeleri tanımlar. Hangi anahtar kelimelerin size en fazla değeri sunduğunu belirlemek için aylık arama hacmi ve rekabet gibi faydalı ölçümlere bakın.

İçerik İçerik, kullanıcılara verilen yanıtlar ve arama motorlarına sitenizi ziyaret etmeleri için bir neden verirsiniz. Arama motorlarının çevrimiçi olarak aktif olduğunuzu görebilmesi için sitenize düzenli olarak yeni içerik sayfaları eklemelisiniz.

Hız Sayfa hızı Bir sayfada içeriğin ne kadar hızlı yüklendiğini ölçer. Masaüstü ve Mobil için farklıdır.

Dahili bağlantı Web sitenizdeki sayfalara ve sayfalardan bağlantı vermeyi açıklar. Siteniz büyüdükçe, dahili bir bağlantı kurma süreci geliştirmek çok önemlidir.

Görüntüler Görüntüler, insanların içeriği anlamasına ve gözden geçirmesine yardımcı olan bir multimedya biçimidir. Büyük multimedya, sayfa hızınızı yavaşlatabilir ve bu da sıralamanızı etkileyebilir.

Mobil uyumluluk Sitenizin mobil cihazlarda kullanılabilirliğini tanımlar. Akıllı telefon ve tablet kullanan kişiler sitenize erişemezse, arama sonuçlarındaki sıralamanız düşecektir.

Artık sayfa içi SEO´nuzu hangi faktörlerin etkilediğini bildiğinize göre, bunları optimize etmek için Coral Medyadan danışmanlık hizmetleri almaya başlayabilirsiniz.