Sosyal Medya ve Seo
  • 13.09.2021
  • 445

Sosyal Medya ve Seo

“Sosyal Paylaşımlar Sıralama için Gerçekten Önemli midir” sorusu SEO konusunda çok konuşulmakta ve yazılmaktadır. Birçok site sahibi, arama motoru sıralamalarını yükseltmek için Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal ağlarda içeriklerini tanıtmak için zaman ve kaynak harcar.

Sosyal medya SEO veya sosyal SEO, arama sıralamanızı sosyal medya ve SEO stratejilerini birleştirme uygulamasıyla iyileştirmektir.

Sosyal medya ve SEO stratejileri genellikle farklı ekip üyeleri, departmanlar veya ajanslar tarafından geliştirilir ve yürütülür. Bağımsız pazarlama taktikleri olarak kabul edilir. Akıllı, veriye dayalı bir dijital pazarlama stratejisi, sosyal medyayı ve SEO´yu tamamen entegre bir pazarlama ekosistemine dönüştürür. Birleştirilmiş çabalar ve paylaşılan veriler, dönüşümleri önemli ölçüde artırabilir ve yatırım getirinizi artırabilir, bu da iyi bir iştir.

Sosyal Medya SEO´yu Nasıl Etkiler?

İşte sosyal medyanın SEO´yu etkilemesinin 8 ana yolu

Arama sıralaması- sosyal sinyaller, arama algoritmaları tarafından kullanılan web sitenizle ilgili önemli kalite ve etkileşim verilerini etkiler. Bing ve Yahoo (Bing tarafından desteklenmektedir) sosyal sinyallere Google´dan farklı bir ağırlık verir.

Kendinizi tanıtın- öne çıkmak için güçlü, özgün ve bağlantılı bir marka varlığı oluşturmanız gerekir. Bu, stratejik olarak optimize edilmiş içeriği sosyal medya sayfalarınızda bir içerik takvimine göre yayınlayarak yapılır.

İçerik büyütme- web sitenizin içeriğinin organik erişimi dışında, yeni ve geri dönen eski ziyaretçileri bulmanıza yardımcı olur. Sosyal medya profillerinizin toplam takipçi ve bağlantı sayısı, sıralamalarınız üzerinde doğrudan ve önemli bir etkiye sahiptir.

Marka farkındalığı- insanlaştırılmış sosyal medya içeriği aracılığıyla çevrimiçi varlığınızı, güveninizi ve güvenilirliğinizi oluşturarak insanların içeriğinizle etkileşimde bulunmasını kolaylaştırın.

Bağlantı oluşturma- içeriğiniz keşfedilirken ve diğer web sitelerine eklenirken SEO dostu gelen bağlantılar (geri bağlantılar) sağlamaya yardımcı olur.

Yerel SEO- işletme profili verileri ve müşteri incelemeleri aracılığıyla yerel varlığınızı ve sıralamanızı artırın. Arama motorlarında fark edilmek isteyen yerel bir işletme sahibiyseniz, "Yerel SEO" terimini bilmeniz çok önemlidir. Arama motorlarında arama yapan kullanıcıların işletme veya işletme sahiplerinin web sitelerini arama sonuçlarında listelemek ve üst sıralarda yer alabilmek için yerel SEO çalışmaları yapılmaktadır.

İçeriği Optimize Etme- Sosyal medya platformları tıpkı arama motorları gibi aranabilir, bu nedenle insanların içeriğinizi aramasına ve keşfetmesine yardımcı olacak bir sosyal SEO stratejisine ihtiyacınız var. Profillerinizi, web sitenizi optimize ettiğiniz şekilde, özetler, bağlantılar, biyografiler, başlıklar ve metnin kendisinde SEO anahtar kelimeleriyle optimize etmeyi unutmayın.

Takipçiler- Sosyal medya dünyası sürekli genişliyor. Katılımınızı yalnızca bir veya iki platformla sınırlıyorsanız, içeriğinizi farklı kitlelerin önüne çıkarmak için harika fırsatları kaçırıyorsunuz demektir. Takipçilerinizle uyum sağlamaya çalışarak, bu alanda lider bir uzman olarak tanınır ve güvenilirsiniz. İçeriğinizi aramaya ve paylaşmaya başlayacaklar.

Bu alan adlarının her biri, web sitenizin arama sıralamasını etkileyen güçlü ve karmaşık bir sosyal sinyal ağına sahiptir. Bu nedenle sosyal medya SEO, her büyüklükteki ve sektördeki işletmeler için önemlidir.