Google ADS ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey-1
 • 16.09.2021
 • 529

Google ADS ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey-1

Google Reklamları Nedir?

Google ADS (Eski adıyla Google AdWords), işletmelerin birçok ürününde ve daha geniş arama ağında reklam vermeleri için Google´ın reklamcılık çözümü ve programıdır.

Reklam platformu aracılığıyla dünyanın en büyük iki arama motoruna reklam verebilirsiniz Google ve YouTube.

Google´ın Gmail gibi diğer ürünlerine reklam vermek istiyorsanız, tek yol programdır.

Google Arama´da ve diğer özelliklerinde farklı biçimlerde her zamankinden daha fazla reklam vardır bu, işletmenizde arama ve diğer reklam türlerini kullanmıyorsanız, işletmenizin etkiyi hissedeceği anlamına gelir.

Google´da reklam veren birçok işletme için, yalnızca geliri ve erişimi artırmanın bir yolu olmaktan çok, rekabet gücünü korumak için gerekli hale geldi.

Arama motoru pazarlamacılığı veya reklamcılık için kullanmak isteyebileceğiniz alternatif arama motorları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu makalede, faydaları aracılığıyla Google ADS’in ne olduğunu keşfedeceğiz. Ama önce, her şeyin nasıl çalıştığını görelim.

Özetle Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Arama Ağı Reklamlarında, kullanıcıların arama amacına mümkün olduğunca yakın hizmet verirken, reklamınızı mümkün olan en yüksek arama sonucu konumlarına yerleştirmeyi amaçlarsınız. Görüntülü Reklamların amacı, kullanıcının ilgi alanlarını almak isteyebilecekleri reklamlarla birleştirmektir.

Basitçe Google ADS´de ifade etmek gerekirse, reklamverenler, reklamlarını arama sonuçları sayfalarına veya diğer web sitelerine yerleştirme şansına sahip olmak için anahtar kelimelere teklif verir.

Bir kullanıcı Google Arama´da herhangi bir şey aradığında veya daha geniş ağdaki bir web sitesini ziyaret ettiğinde bir reklam açık artırması gerçekleşir.

Google, her açık artırmada, açık artırmadaki her reklam için, kullanıcıların reklamlarınızı ilk etapta görüp görmediklerini belirleyen bir Reklam Sıralaması hesaplar.

Şu anda bir Reklam Sıralamasını tanımlayan altı faktör vardır

 1. Maksimum teklifiniz
 2. Reklam kalitesi ve açılış sayfası deneyimi
 3. Reklam sıralaması, eşiklerden daha yüksek olmalıdır
 4. Rekabet gücü
 5. Kullanıcı arama bağlamı (Örneğin, cihaz, konum, günün saati ve arama amacı)
 6. Reklam biçimlerinin ve uzantılarının beklenen etkisi

Ardından, Reklam Sıralamanız yeterince yüksekse, reklamlarınız en iyi arama sonuçlarında görünebilir. Şu anda sonuçların üstünde dört kullanılabilir reklam alanı var. Ayrıca, arama sonuçları sayfalarının alt kısmında daha fazla reklam alanı mevcuttur.

Reklamların daha üst sıralarda yer almasını sağlamanın temel bileşenlerinden biri, reklam kalitesini optimize etmektir. Geçmişteki performanstan alınan reklam kalitesi metriklerinin bir kombinasyonu olan Kalite Puanı adlı bir metriği izleyebilirsiniz.

Kalite Puanları 1 ile 10 arasında bir ölçektedir ve reklamlarınızın ne kadar alakalı olduğunu belirler. Google, Kalite Puanlarını etkin bir reklam açık artırmasında kullanmaz, bu da anlaşılması çok önemlidir. Ancak bunun yerine genel reklam kalitenizi optimize etmenize yardımcı olur.

Google Reklam Türleri

Platform, birçok Google hizmeti ve iki milyondan fazla üçüncü taraf uygulama ve web sitesinden oluşan geniş ağları aracılığıyla çevrimiçi reklam vermek için birçok yer sunar.

Google ADS, tüm Google mülklerinde ve üçüncü taraf web siteleri ağında görünebilir.

Reklam yerleştirebileceğiniz tüm Google hizmetleri

 • Google arama
 • Gmail
 • Google Alışveriş (Onlar hakkında daha fazla bilgi edinin)
 • Google Haritalar
 • Youtube
 • Google Keşfi

Anlamı, ürettiğiniz içeriğin tarzına bağlıdır ve kampanya ihtiyaçlarınıza uygun mükemmel reklam türünü bulacaksınız.

Ayrıca, içerik dağıtım stratejinizdeki farklı reklamların çeşitliliği, satış dönüşüm hunilerinizin çeşitli aşamalarında insanları hedefleyen farklı reklam biçimleriyle pazarlama ve reklamcılık çabalarınızı her zaman taze tutmanıza yardımcı olabilir.

Mevcut tüm kampanya ve reklam türleri

 • Arama Ağı Reklamları (Metin Reklamları)
 • Google Alışveriş Reklamları (Ürün Reklamları)
 • Video Reklamları (YouTube Reklamları hakkında daha fazla bilgi edinin)
 • Görüntülü reklamlar (Resim ve Banner reklamlar)
 • Uygulama Reklamları (Google AdMob aracılığıyla)

İşletmenizi Büyütmek İçin Neden Google Reklamlarını Kullanmalısınız?

Kısacası, bir işletmeyi İnternet´te büyütmek için Google ADS´i kullanmalısınız. Şimdi daha fazla temel avantaja ve şirketlerin bunu çevrimiçi stratejilerinin bir parçası olarak kullanmalarının temel nedenlerine bakalım.

Satış yapmak, marka bilinirliğini artırmak, yeni iş modellerini online olarak test etmek veya veri toplamak istiyorsanız, reklam platformu mutlaka kullanmanız gereken bir kanaldır.

Google ADS´in Avantajları

Maliyetler ve Yatırım Getirisi

Üst Düzey Kontrol ve Yönetim

Hızlı Sonuçlar

Seviye Yarışması

Yerel Reklamcılık

Marka Bilinirliğini Artırır

Hedefleme

Yeniden pazarlama

Analitik

Dönüşüm İzleme ve Optimizasyon

SEO ve İçerik Pazarlamasının Faydaları

Kârlı Ölçeklendirme için

Google ADS Maliyetleri ve YG

Birçok kampanya ayarı ve teklif seçeneği ile Google ADS kullanan şirketler, yüksek ve düşük farklı bütçelerle sonuçlara ulaşabilir.

Küçük işletmeler için ayda birkaç dolar gibi düşük bir fiyattan reklam vermeye başlayabilirsiniz, ancak etkili sonuçlarınızın isteyebileceğiniz bir etkisi olmayabilir, ancak bunu yapabilirsiniz. Reklam platformunun, tüm çevrimiçi reklam ihtiyaçlarında tüm şekillerdeki işletmeler için esnek olmasını sağlar.

Büyük şirketler için, reklam harcamalarının kârlı bir şekilde ölçeklenmesini sağlayabileceğiniz ve geleneksel reklamcılıkla karşılaştırıldığında Google ADS uygun maliyetli olduğu için avantajlar çoğalır.

Etkili reklam maliyetleri şunlara bağlıdır

Yarışma

Teklifler

Kalite puanları

Bireysel tıklama başına maliyetler (TBM), sektörlere, nişlere ve kullanıcı arama amacına göre büyük farklılıklar gösterir.

Örneğin, finans sektöründeyseniz, daha az sermaye yoğun sektörlere kıyasla tıklama maliyetlerinin yüksek olacağını göreceksiniz.

Arama amacı maliyetlerde önemlidir Satın almaya yol açan bir anahtar kelime, müşterilerin müşteri yolculuklarının başında kullandıkları anahtar kelimelerden daha yüksek olacaktır.

Ancak, en pahalı anahtar kelimeler bile kendi içinde daha ucuz anahtar kelime fırsatlarına sahip olacaktır, tek yapmanız gereken verilerde veya Anahtar Kelime Planlayıcı´yı kullanarak bunlara dikkat etmenizdir.

Anahtar, hedeflerinize göre en iyi performansı gösteren anahtar kelimeleri mümkün olduğunca ucuza bulmaktır. Satış huninizde satın alma amacı ve diğer aşamalarla bir denge bulmak, maliyetleri düşürmenin bir yöntemidir.

Google´da reklam veren çoğu şirket, reklam harcamalarından bir geri dönüş alır ve bu da Google´ı paraya değer kılar. Genellikle, hedeflerin reklamcılıkla uyuşmadığını veya geri dönüş alamamanın başlıca nedeninin kötü optimizasyon olduğunu görüyoruz.

Devamı bir sonraki yazımızda...