SEO Neden Kullanılır?
  • 01.06.2021
  • 669

SEO Neden Kullanılır?

SEO çalışmasının birincil amacı web sitelerini Google, Yandex, Bing, Yahoo!, Baidu gibi hedeflenen arama motorlarında kelime ya da arama bazında üst sıralara çıkarabilmektir. Web siteleri üst sıralarda yer aldıklarında daha fazla tıklama (trafik) alırlar. SEO’nun amacı fazla ziyaretçi alınmasından ziyade nitelikli ve sonuç odaklı ziyaretçi alınması olmalıdır. Google ve diğer arama motorlarının sitenizdeki içeriği okuması ve anlaması yani web sitenizi optimize etmesi için yapılacak çalışmalarla, arama sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi sıralamalarda yer alınabilir. Bugün dünyada en yaygın arama motoru olarak Google kullanıldığından, bu işin bütün kurallarını da onlar koymaktadır.venbsp

“SEO’ya neden ihtiyacınız vardır? “sorusuna gelince SEO, güçlü bir site mimarisi oluşturmak ve net gezinme sağlamak, arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olacaktır. Burada daha da önemli olan, ziyaretçilere sitenizi kullanma konusunda iyi bir deneyim sunulması ve tekrar ziyaretlerinin teşvik edilmesidir. Google´ın kullanıcı deneyimine giderek daha fazla önem verdiğini düşünmeye değer.

Arama motorları tarafından web sitenize ne kadar trafik çekildiğine gelince, yüzde sonuçları önemlidir ve belki de SEO´nun öneminin en açık göstergesidir.

Arama sonuçları sayfalar halinde sıralı bir listede sunulur ve bir site bu liste içinde ne kadar yukarı çıkarsa, site o kadar fazla trafik alma konusunda başarılı olur. Örneğin, tipik bir arama sorgusu için, bir numaralı sonuç, o sorgu için toplam trafiğin % 40-60´ını alır ve iki ve üç numaralı sonuçlar önemli ölçüde daha az trafik alır. Arama yapanların yalnızca % 2-3´ü, arama sonuçlarının ilk sayfasından sonrasını tıklamaktadır. Bu nedenle, arama motoru sıralamasında küçük bir gelişme bile bir web sitesinin daha fazla trafik almasına ve potansiyel olarak iş almasına neden olabilir.

Zaten bu sebeple, birçok web sitesi sahibi veyavenbsp işletme sitelerinin arama sonuçları sayfasında (SERP) pazardaki rakiplerinden daha yüksek görünmesi için arama sonuçlarını değiştirmeye çalışmaktadır. SEO´nun devreye girdiği yer burasıdır.

Gelen stratejiler, İşletmeden İşletmeye (B2B), İşletmeden Müşteriye (B2C) ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar arasında en etkili ve başarılı olası satış kaynaklarıdır. Gelen arama motoru optimizasyonunu, sosyal medyayı, içerik pazarlamasını, yönlendirmeleri ve diğerlerini içerir.

SEO taktiklerinizden ipucu alamıyorsanız, faaliyetlerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Pazardaki başka bir oyuncu pastadan payınızı alıyor olabilir.

Sitenizin herhangi bir arama motoru web sitesinde iyi sıralaması size yüksek dönüşüm oranlarını garanti edebilir. En üst konumunuzu koruduğunuz sürece hedef pazarınız sizden daha fazla haberdar olacaktır.

Müşteriler markanıza daha aşina hale geldikçe ve ürünler / hizmetler hakkındaki bilgileri arttıkça, müşterilerin sizinle anlaşmayı tamamlaması için büyük bir olasılık vardır.

SEO, reklam maliyetlerini düşürür. Zaten bir üst sıraya sahipseniz, tıklama başına ödeme yapmanıza veya sayfanızın reklamını yapmanıza gerek yoktur. İnternet kullanıcıları arama bağlantılarınızı tıkladığı sürece, arama sonuçlarının üzerinde kalmaya devam edeceksiniz.

Birinci, ikinci veya üçüncü sırada yer almak müşterilerinize sektördeki en iyi oyunculardan biri olduğunuz fikrini verebilir. Popüler olduğunuzu ve birçok kullanıcının da sizi araştırdığını gösteriyor.

Öte yandan, arama motoru sonuçlarının en altında yer alıyorsanız, potansiyel müşteriler, henüz tanınmadığınızı ve hatta sektörde yeni bir oyuncu olduğunuzu düşünebilirler. Bu aynı zamanda bazı müşterilerin, daha iyi arama sonuçları için web sitenizi geliştirmek için bütçenizin olmadığını düşünmesine neden olabilir.