Arama Motorları Nasıl Çalışır?
  • 01.06.2021
  • 724

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Google ve diğer arama motorları, yüzlerce farklı sıralama algoritmasına dayalı bir arama sonucu oluşturmak için dizinlerine web siteleri ekler. Google´ın kendi açık kaynaklarında açıkladığı gibi, "Arama motorları" İnternette gezinir ve web sayfaları, resimler ve videolar gibi içerikleri keşfeder. Tüm arama motorları, robot anlamına gelen "tarayıcı", "örümcek" ve "bot" adlı bilgisayar programlarını kullanır. "Arama motorları internet kullanıcılarının" bir şey aramak "için kullandıkları araçlar olduğundan, siteler görünmezdir, hatta indekslenmedikçe kaybolurlar. Google ve diğer arama motorları, internet kullanıcılarına yalnızca en alakalı ve mükemmel arama sonuçlarını sağlamak ister. Kullanıcıların bu deneyiminin kalitesi ne kadar yüksek olursa, web sitesi arama motoru tarafından ödüllendirildi. Anahtar kelimeleri doğru kullanarak oluşturulan organik aramalarla en yüksek sonuçlara ulaşmak daha kolay. SEO, konuyla ilgili doğru kullanıcılar için doğru web sitesini tasarlamak için en önemli araçtır.

Her şey, Google´ın arama sonuçlarına dahil edilecek içeriği keşfetmesiyle başlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu tamamen otomatik bir süreçtir Google´ın arama motoru, "bot" veya "örümcek" adı verilen otomatikleştirilmiş bir yazılım kullanır. Bu botlar, bağlantıları izleyerek ve web sayfalarını getirerek tüm web´i keşfeder veya tarar.

Siteniz keşfedildikten sonra değerlendirilir. Arama botları, her birinin neyle ilgili olduğunu, ne kadar kapsamlı olduğunu ve içeriğin kalitesinin neye benzediğini belirlemeye çalışır.

Bir kişi Google´da bir herhangi terimi aradığında, Google, bu arayanın sorgusunu en iyi yanıtlayan içerikle eşleştirmek için "sıralama algoritmaları" adı verilen oldukça karmaşık matematiksel formüller kullanır.

Google, içeriğin nasıl sıralanacağına nasıl karar veriyor?

Google´ın web sayfalarını nasıl sıralayacağına dair vereceği kararını etkileyen pek çok faktör vardır. Bu sıralama faktörleri şunları içerir

içerikte arama teriminin ("anahtar kelime") ve ilgili terimlerin kullanımı

etki alanının güvenilirliği

sayfaya bağlanan diğer sitelerin sayısı ve kalitesi

içerik kalitesi (uzunluk, biçimlendirme ve daha fazlası dahil)

Web sitesinin hızı

Arama motorları üç temel işlev üzerinde çalışır

TARAMA Buldukları her URL´nin koduna / içeriğine bakarak İnternet´te içerik arayın.

İNDEKSLEME Tarama işlemi sırasında bulunan içeriği depolayın ve düzenleyin. Bir sayfa indekslendiğinde, ilgili sorgular sonucunda görüntülenmek üzere çalışır.

SIRALAMA Arayanın sorgusuna en iyi yanıt veren içerik parçalarını sağlayın bu, sonuçların en az alakalı olana göre sıralandığı anlamına gelir… ve daha fazlası.

İnternet´i oluşturan milyarlarca web sitesini keşfetmek, sınıflandırmak ve sıralamak için arama motorları, herhangi bir sayfanın kalitesi ve alaka düzeyi hakkında kararlar veren gelişmiş algoritmalar kullanır. Bu, önemli miktarda veriyi içeren karmaşık bir süreçtir ve hepsinin son kullanıcıların sindirmesi kolay bir şekilde sunulması gerekir.

Arama motorları, bir kullanıcının sorgusuna göre çok sayıda farklı sıralama faktörüne bakarak tüm bu bilgileri ayrıştırır. Bu, bir kullanıcının yazdığı sorunun alaka düzeyini, içeriğin kalitesini, site hızını, meta verileri ve daha fazlasını içerir. Arama motorlarının herhangi bir sayfanın genel kalitesini hesaplamasına yardımcı olmak için her veri noktası birleştirilir. Web sitesi daha sonra hesaplamalara göre sıralanır ve kullanıcıya sunulur.