SEO Sürecinin Aşamaları
  • 01.06.2021
  • 383

SEO Sürecinin Aşamaları

Bir arama motoru optimizasyonu (SEO) projesine başlamadan önce, etkili bir SEO kampanyasına ait olan süreci anlamak oldukça önemlidir. Bu amaçla, sizin için süreci aşağıda gösterilen altı adıma ayırıyor ve bu adımların her birinde yer alan faaliyetleri açıklıyoruz. Nihayetinde SEO süreciniz için bir uzmana danışmayı seçseniz bile, bileşenleri anlamak sizi bu hizmetler hakkında daha bilgili bir tüketici yapacaktır. SEO süreci bu adımlar ve yaptığımız ilk çalışma ile başlamaz veya bitmez. Sürekli olarak başarılı sonuçlar elde etmek için sonuçları düzenli olarak izlemek ve sürekli olarak anlamlı içerik oluşturmak önemlidir.

  1. Araştırma
  2. Raporlama ve Hedef Belirleme
  3. İçerik Oluşturma
  4. Sayfa Optimizasyonu
  5. Sosyal ve Link Oluşturma
  6. Takip Raporlama ve Analiz

1. ARAŞTIRMAvenbsp

Temel olarak Anahtar Kelime Araştırma ve Rekabetçi Araştırma olmak üzere 2 gruba ayrılır.

Anahtar kelime araştırması, optimizasyonda kullanılacak bir grup anahtar kelime öbeği tanımlamayı içerir. Bu ilk adım kritiktir. Arama motorlarında arama yapanların kullanım sıklığı ve nispeten daha düşük rekabet faktörlerinin dengeli bir kombinasyonunu sunan iyi bir kelime öbeği kümesi bulmak önemli miktarda zaman alır. Organik arama optimizasyonu için mümkün değildir.

Rekabetçi Araştırmada, hedef anahtar kelime öbekleri ile donatıldıktan sonra, söz konusu siteye karşı 7-10 en iyi rakibe karşı (hem çevrimdışı hem de çevrimiçi rakipler kullanılarak) kapsamlı bir rekabet analizi yapılır. Dizine alınmış içerik, Alexa derecelendirmesi, gelen bağlantılar, alan yaşı ve diğerleri arasında izlenen sosyal medya dahil olmak üzere bir dizi SEO ölçümü yaygın olarak kullanılır. Sektörünüz ne kadar az rekabetçi olursa, rekabetinizden daha iyi performans göstermeniz o kadar kolay olacaktır. Bu, SEO çalışmalarınızın maliyetlerini ve kaynaklarını belirlemek için çok önemlidir.

2. RAPORLAMA VE HEDEFLEME

Sitenizin arama motorlarında başlangıç ​​konumunun ne olduğunu anlamak önemlidir. Ancak öncelik, hedeflenen anahtar kelime öbeklerinizi ve sitenin rakiplerine göre başlangıç ​​konumunuzu belirlemektir. Bunu yapmak, üzerinde çalışmanız gereken belirli alanları, güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmenizi sağlar ve bir sonraki kampanyanın başarısını ölçmek için bir temel sağlar.

Analitik ile site trafik bilgilerine erişim çok önemlidir. Google´ın bu konuda bazı uygulamaları var. Bu istatistikler, arama yapanların söz konusu siteyi nasıl bulduklarını ve siteyle nasıl etkileşimde bulunduklarını gösterir Örneğin, hangi arama motorları, hangi anahtar kelime öbeklerinin kullanıldığı, hemen çıkma oranları, en popüler içerik, sitenin dizüstü ve mobil versiyonlarının hızı vb. Sitenin trafik düzeyini ve yönlendirmelerinin kaynağını anlamak önemlidir.

3. İÇERİK OLUŞTURMA

İçerik, arama motoru optimizasyonunun baş mücevheridir. Arama motorları anlamlı ve bağlantılı metinleri sever İşletmenizle ilgili yüksek hacimli, yüksek kaliteli içerik, size birkaç önemli şekilde hizmet edecektir.

Birincisi, sitenin kullanıcılarını cezbeden yüksek kaliteli içeriğe sahip bir site, onlara hem kalmaları hem de geri dönmeleri için bir sebep verecektir. Sonuçta, sitenize gelmelerinin nedeni aradıkları bilgileri bulmaktı. İkinci olarak, arama motorlarının tam olarak istediği içeriği sunmanın ek avantajını elde edeceksiniz. Arama motorları, işletmeniz ve ürünleriniz hakkında depolayacak daha fazla bilgiye sahip olacaktır bu bilgiler, ilgili anahtar kelime öbekleri için arama motorları tarafından sitenize verilen sıralamalara doğrudan çevrilir.

4 OPTİMİZASYONLAR

SAYFA BAŞLIKLARI

Sitenizin sayfa başlıklarının şirketinizin adı veya "hoş geldiniz" dışında bir anlama geldiğinden emin olmanız gerekir. İdeal olarak, o sayfa için hedeflediğiniz kelime öbeğiyle başlamalı ve ardından şirketinizin adını takip etmelidirler.

HEDEFLENEN ANAHTAR KELİME İFADELERİNİN ÖNEMİ

Anahtar kelime öbeklerinizin web sayfasında bir yerde olması yeterli değildir, bunlara verilen yerleşim ve önem de arama motoru yerleşiminizi etkiler. Örneğin, sitenin ilk paragrafını anahtar kelime öbeğinizle bırakmak, siteyi sayfanın ortasına kadar bir paragrafın ortasına gömmekten çok daha ağırdır. Bununla birlikte, daha büyük yazı tipi boyutları kullanmak ve metni kalın yapmak, metnin önemini vurgulayabilir ve o kelime öbeği için sayfanın sıralamasını olumlu yönde etkileyebilir.

SİTE HARİTASI

Sitenizin tüm önemli sayfalarına iyi organize edilmiş bir bağlantı listesi ve ana sayfanızdaki site haritasına bir metin bağlantısı içeren bir site haritası geliştirmek, sitenin tüm sayfalarının sizin tarafınızdan dizine eklendiğinden emin olmanın ideal yoludur. Google´ın Arama Konsolu bu amaç için idealdir.

ALT VE META VERİLERİ

Bunlar, sitenin kullanıcıları tarafından görülemeyen etiketlerdir sitenin koduna gömülüdürler. ALT etiketleri, bir resmi tanımlayan metni ifade eder - fareyi bazı resimlerin üzerine getirdiğinizde açılan sözcükler. Şirket adınızı optimize etmek için, şirket logonuzun görüntüsünün arkasına yerleştirilmiş bir ALT etiketi idealdir. Meta etiketler, sitenizin kodunun üst kısmındaki kod satırlarıdır. Sayfanın konusunu ve alaka düzeyini arama motorlarına iletirler. Ayrıca, bazı arama sonuçlarında yer alan sitenizin kısa açıklaması, ana sayfanın meta açıklama etiketinden alınır ve bu nedenle sitenin yararına kullanılmalıdır.

TEKNİK SEO

SEO çabalarını etkileyen, gerekirse doğrulanması ve düzeltilmesi gereken bir dizi önemli teknik sorun vardır. Bunlara site güvenliği, site hızı, taranabilirlik, URL yapısı ve mobil yanıt verme dahildir.

5. SOSYAL VE BAĞLANTI

SOSYAL MEDYA

Sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi paylaşımın gücü, onu kullanmak için zaman ayırmaya istekli şirketler ve bireyler için muazzam fırsatlar sağlar. Sürecin bu aşamasında CCM, müşterilerin bir sosyal medya varlığı oluşturmalarına yardımcı olur ve site içeriğini paylaşmak ve müşterilerle ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için bu sosyal medya profillerini en iyi nasıl kullanacakları konusunda müşteriye danışır. Müşterilerimize, özellikle yerel işletmeler için önemli olan yerel aramaların görünürlüğünü artırmak için Google My Business´ı en iyi nasıl kullanabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunuyoruz.

BAĞLANTILI BAĞLANTILAR OLUŞTURMA

Sitenize yönelik her kaliteli ve yeni bağlantı, hem arama motorlarının sitenizde gezinme olasılığını hem de insanların sizinki gibi hizmetler veya ürünler arama olasılığını artırır. Google, sitenize giden bağlantıları (yüksek kaliteli sitelerden gelen bağlantılar oldukları sürece) sitenize verilen oylar olarak kabul eder ve siteyi buna göre ödüllendirir. Bağlantınızın popülerliğini çeşitli ücretsiz çevrimiçi araçlarla kontrol edebilirsiniz. Ek olarak, Google´ın Arama Konsolu, sitenize gelen bağlantılar hakkında bilgi sağlar. Bir uyarı tüm bağlantılar için ücretsiz olan siteler ve bu nitelikteki diğer düşük kaliteli siteler işe yaramaz ve aslında arama motoru cezalarıyla ilerlemenizi azaltır. Google, Penguin algoritma güncellemesini yayınladığında bu daha da önemli hale geldi.

6. TAKIM RAPORLAMA VE ANALİZ

Kampanyanın ilk aşamasında yapılan aynı raporlama, optimizasyon sonrası düzenli aralıklarla tekrarlanır. Sıralamalar, site trafik seviyeleri, sosyal sinyaller ve diğer temel ölçümler daha sonra SEO kampanyasına ölçülebilir sonuçlar vermek için optimizasyon öncesi seviyelerle karşılaştırılabilir. Sitenin hedeflerine bağlı olarak, bir SEO planında belirli ölçümler kullanılır.

SEO HİZMETİ HAKKINDA ÖNEMLİ NOTLAR

-ZAMAN ARALIĞI Arama motorlarının bir siteyi dizine eklemesi ve o sitenin sıralaması biraz zaman alabilir. Bazı arama motorları için, çalışma ile sonuçları görme arasındaki gecikme süresi altı aya kadar uzayabilir. Müşterilerin sabırlı olmaları ve organik (doğal, ücretsiz sonuçlar) arama motoru sıralamaları için zaman çerçevesi hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmaları gerekir. Arama motoru için öne çıkan iş ihtiyacı, yalnızca optimizasyonla karşılanabilecek olandan daha fazlaysa, zamanı azaltmak için pazarlama karışımına bir tıklama başına ödeme (PPC) kampanyası eklemenizi öneririm. Google´ın AdWords´ü gibi PPC kampanyaları birkaç gün içinde kurulabilir ve anında sonuç sağlayabilir.

-SIRALAMA GARANTİLERİ Belirli ifadeler için herhangi bir özel sıralamayı garanti edemeyiz. Herhangi bir arama motorunun organik arama sonuçlarında belirli bir yerleşimi garanti etmesi mümkün değildir. CCM, yalnızca beyaz şapka taktiklerini kullanarak bir web sitesini arama motorları için olabildiğince çekici olacak şekilde optimize eder. Özellikle, CCM´nin önerileri, sitenin örümcek ağlarına kolayca aktarılabilmesini, anahtar kelime açısından zengin içeriğe sahip olmasını, yüksek kaliteli gelen bağlantılara sahip olmasını, harika bir kullanıcı deneyimi sağlamasını ve belirtilen hedeflerimize göre performansı açısından analiz edilmesini ve iyileştirilmesini sağlayacaktır. Bunlar, müşterilerimiz için etkili SEO taktikleri olduğu kanıtlanmış yöntemlerdir.

Belirli sıralamalar vaat eden herhangi bir SEO şirketine ya da danışmanınavenbsp çok dikkat edin.

-İÇERİK GELİŞTİRME SEO çalışmamız, sitenin mevcut içeriğinde / metninde hedeflenen anahtar kelime öbeklerini vurgulayan küçük değişiklikler içerir. CCM olarak Yeni içerik konusunda önerilerde bulunuyoruz. Herhangi bir yeni önemli içeriği yazmak müşterinin sorumluluğu kapsamındadır. Kuruluşunuz içinde yeni içerik yazmak kolayca yapılamıyorsa, sizi SEO uyumlu harika makaleler yazan metin yazarlarıyla buluşturmaktan mutluluk duyarız. Daha sonra sözünüzü alırız ve etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için gerekli olmayan değişikliklerimizi yaparız. Site metninde bu küçük değişiklikleri yapmamızı istemiyorsanız, lütfen bize bildirin.