M-Ticaret Nedir
  • 22.12.2021
  • 407

M-Ticaret Nedir

Popüler olarak m-ticaret olarak bilinen mobil ticaret, aslında e-ticaretin sadece bir alt kümesidir. Terimin kendisi 1997 yılında Kevin Duffy tarafından icat edildi. Esasen binlerce ve milyonlarca perakende mağazasını cebinizde taşımanın bir yoludur. Mobil ticaret hakkında biraz daha çalışalım.

Mobil Ticaret (M-Ticaret)

Çok basit bir ifadeyle M-ticaret, bir cep telefonu ile yapılan e-ticaret işlemlerini içerir. Dolayısıyla M-ticaret, her türlü ticari işlemi gerçekleştirmek için cep telefonlarının kullanılmasıdır. E-ticaret altyapısının ve WAP teknolojisinin yardımını alır.

Malların satışını yapmak, hizmet sağlamak, ödemeleri ve diğer finansal işlemleri yapmak, bilgi alışverişi yapmak vb. için kablosuz teknolojinin (WAP) kullanılması mobil ticaretin temelidir.

M-ticaret aslında hızla büyüyen bir e-ticaret sektörüdür. Hindistan´da gerçekleşen çevrimiçi işlemlerin yaklaşık %70´i cep telefonlarından gerçekleşiyor. Dünyada 700 milyar dolarlık bir sektör.

M-ticaret, e-ticaret sayesinde bize sunulan yeni fırsatlardan yararlanmakla ilgilidir. Dolayısıyla yeni teknolojilerin, hizmetlerin, iş modellerinin ve pazarlama stratejilerinin ortaya çıkmasını içerir. E-ticaretten birçok yönden ayrılmaktadır. Bunun nedeni, cep telefonlarının masaüstü bilgisayarlardan çok farklı özelliklere sahip olmasıdır. Ve işletmelerin yararlanabileceği pek çok fırsat penceresi açar.

M-ticaret uygulamaları

Mal ve hizmet alım satımı gibi basit m-ticaret işlemleri dışında, pek çok uygulamaları vardır. Birkaç örneğe göz atalım,

  • Mobil Bankacılık Tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirmek için bir mobil web sitesi veya uygulama kullanmak. Çevrimiçi bankacılığın bir adım önündedir ve bu günlerde yaygın hale gelmiştir. Örneğin, Nijerya´da bankacılık işlemlerinin çoğu cep telefonlarında gerçekleşir.
  • Mobil Biletleme ve Rezervasyon Mobilden rezervasyon yapmak ve biletinizi almak. Dijital bilet veya biniş kartı, ödemeyi yaptıktan sonra doğrudan telefonunuza gönderilir. Artık Hindistan´da bile IRTC ve diğer hizmetler m-biletleme hizmetleri sağlıyor.
  • E-faturalar Buna mobil kuponlar, kullanılabilecek mobil kuponlar ve hatta sadakat puanları veya kartlar sistemi dahildir.
  • Müzayedeler Artık çevrimiçi müzayedeler, cep telefonları üzerinden de yapılabilecek şekilde geliştirildi.
  • Mobil uygulamalar üzerinden Borsa Raporları ve hatta borsa işlemleri.

M-ticaretin avantajları

Ticari işlemleri yürütmek için çok uygun ve kullanımı kolay bir sistem sağlar.

Mobil ticaret çok geniş bir erişim alanına sahiptir. Dünya nüfusunun büyük bir bölümünün cebinde bir cep telefonu var. Yani pazarın büyüklüğü muazzam.

M-ticaret ayrıca işletmelerin müşterilerini konumlarına, hizmet sağlayıcılarına, kullandıkları cihaz türüne ve diğer çeşitli kriterlere göre hedeflemelerine yardımcı olur. Bu iyi bir pazarlama aracı olabilir.

Şirketin maliyetleri de azaldı. Bunun nedeni, kolaylaştırılmış süreçler, şimdi işlem maliyeti, düşük taşıma maliyeti ve düşük sipariş işleme maliyetidir.

M-ticaretin dezavantajları

Bir m-ticaret işi kurmak için mevcut teknoloji çok pahalıdır. Büyük başlangıç maliyetleri vardır ve birçok komplikasyon ortaya çıkar.

Gelişmekte olan ülkelerde ağlar ve servis sağlayıcılar güvenilir değildir. Veri aktarımı için en uygun değildir.

Sonra güvenlik sorunu var. Müşterinin özel bilgilerinin güvenliği konusunda birçok endişe vardır. Ve bir veri sızıntısı olasılığı çok yıldırıcıdır.

E-ticaret ile m-ticaret arasındaki farklar nelerdir?

Bazı farklılıklar aşağıdaki gibidir,

-E-ticaret 1970´lerde ortaya çıktı. M-ticaret daha sonra 1990´larda icat edildi.

-Elektronik ticaret, dünya çapında çok sayıda mobil kullanıcı nedeniyle M-ticaretten daha dar bir erişime sahiptir.

-E-ticaret genellikle daha az maliyetli bir yöntemdir. Web sitesinin kurulması ve internetin kullanılması hem nispeten daha ucuz yöntemlerdir. M-ticaret ise mobil uygulamanın oluşturulması ve hücresel veri kullanma ihtiyacı (müşteriler için) nedeniyle daha pahalıdır.

Kaynak

https//www.toppr.com/guides/business-environment/emerging-trends-in-business/m-commerce/