İçerik Pazarlama ve SEO
  • 06.03.2024
  • 454

İçerik Pazarlama ve SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), web sitenizi alakalı arama sonuçlarında görünecek şekilde optimize etme işlemidir.

Bir zamanlar SEO, web sitenizin içeriğini dolduran ve mümkün olduğunca çok sayıda geri bağlantı oluşturan anahtar kelimelerden oluşuyordu. O günler geride kaldı ve ister beğenelim ister beğenmeyelim, SEO artık iyi ve gerçekten uzun bir oyunla ilgili.

Ancak bu, SERP konumlarını geliştirmek isteyen SEO uzmanları ve küçük işletme pazarlamacıları için ne anlama geliyor? Basit bir ifadeyle, başarılı SEO uygulamaları üç faktör etrafında merkezileştirilmelidir kalite, tutarlılık ve alaka düzeyi. SEO´nun tüm bu kutuları işaretleyebilen bir yönü içerik pazarlamasıdır. ´İçerik pazarlaması´ ifadesi, SEO dünyasında biraz moda haline geldi - ama nedir, gerçekten bu kadar önemli mi ve bir içerik pazarlama stratejiniz olmalı mı? İçerik pazarlamasının gerçekten SEO´nun geleceği olup olmadığını belirlemek için bu makalede bununla ilgili her şeyi keşfedeceğiz.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, web sitenize trafik çekecek, marka bilinirliğini artıracak ve sonunda satışa dönüşecek yüksek kaliteli, değerli ve alakalı içerik oluşturma sürecidir. İçerik pazarlamasının amacı, sadece insanların boğazını sıkacağınız bir içerik akışı yaratmak olmamalıdır. Bunun yerine, bilgilendirici ve ilgi çekici ve kitlenizin aktif olarak tüketmek istediği içerikten oluşan bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmaya odaklanmalısınız (alaka düzeyi!)

İçerik pazarlaması, bir soruyu yanıtlayarak veya ek bilgi veya ilham sağlayarak hedef kitlenize değer sunmalıdır. Her içeriğin arkasında net bir amaç olmalı ve hedef kitlenizin buna nasıl tepki vermesini istediğinizi (kalite!)

İçerik pazarlama stratejinizin bir parçası olarak oluşturduğunuz içerik türü, blog gönderilerinden e-Kitaplara ve bilgi grafiklerine, indirilebilir kılavuzlara ve hatta videolar, grafikler ve animasyonlara kadar her şey olabilir. İçerik pazarlaması, kitlenizi düzenli bilgilerle güçlendirmeli, sizi sektörünüzde yetkili ve güvenilir bir ses olarak konumlandırmalıdır (tutarlılık!)

İçerik Pazarlama SEO´yu Nasıl Etkiler?

Yüksek kaliteli ve alakalı içerik, başarılı bir SEO stratejisinin ana unsurlarıdır. Web sitenize çok sayıda ziyaretçinin gelmesi iyi ve güzel, ancak kaliteli içerik olmadan, çok uzun süre orada kalmayacaklar. Kalıcı olmayan insanları sitenize çekmekle ilişkili bariz zaman kaybının yanı sıra, sitenizden hızla çıkan kullanıcılar web sitenizin hemen çıkma oranını artıracaktır. Buna karşılık, bu ölçüm Google´a sitenizin ziyaretçi tutmadığını ve bu nedenle yüksek kaliteli veya kullanıcının arama terimleriyle alakalı olmadığını bildirir.

İçerik pazarlaması, Google´ın hedef arama terimleriniz için iyi değerlendirip sıralayabileceği yüksek kaliteli, alakalı içerik üretmenin bir yoludur. Bu ayrıca, Google web sitenizi taradığında, botlarının tam olarak hangi arama sonuçlarında görünmeniz gerektiğini bilmesi için hedeflediğiniz anahtar kelimelerle içeriğinizi optimize etme fırsatı verir.

Ek olarak, içerik pazarlaması, geri bağlantı stratejinizi de destekleyebilir. Yüksek kaliteli, bilgilendirici ve ilgi çekici içeriğiniz varsa, diğer kullanıcıların ve web sitelerinin içeriğinizi paylaşma ve kendi sitelerinde ona bağlantı verme olasılığı daha yüksektir. Google sıralamasında üst sıralara çıkmak istiyorsanız, güçlü bir geri bağlantı profiline sahip olmak çok önemlidir.

Google Ne Diyor?

Google , kaliteli ve alakalı içeriği sever . Aslında, muhtemelen daha çok sevdiği hiçbir şey yoktur. Alakalı ve kaliteli içerik, Google´ın birçok önemli sıralama faktörünün merkezinde yer alır.

Arama motoru web sitelerini ilk sıraya koymaya başladığında, her şey kaç tane geri bağlantının ona işaret ettiği ve bir web sayfasının bir anahtar kelimeyi kaç kez gösterdiği ile ilgiliydi. Ancak şimdi, arama motoru yalnızca içerik kullanıcının arama amacı ile eşleşiyorsa bir web sitesini sıralayacaktır (yani, kullanıcı arama yaptığında hangi içeriği arıyor?)

Google´ın güncellemelerinin çoğu, 2019´daki Bert güncellemesi gibi, içeriğe odaklandı. Bert, arama sorgularını daha iyi anlamak için düşük kaliteli içeriği ayıklamaya ve doğal dil kullanımını anlamaya odaklandı. Bert güncellemesi, Google´ın spam bağlantılardan ve tehlikeli SEO taktiklerinden oluşan web sitelerinden, bunun yerine kullanıcılar için en iyi içeriği sağlayan web sitelerine odaklanmasının doruk noktasıydı.

İçerik Pazarlama Taktikleri


Artık içerik pazarlamasının neden bu kadar önemli olduğunu anladınız, onu uygulamaya nasıl başlayabilirsiniz? Bazı önemli içerik pazarlama taktikleri şunları içerir

Hedef kitlenizi ve ne aradıklarını anlayın – Bir içerik pazarlama stratejisi uygularken yapmanız gereken ilk şey, hedef kitlenizi ve aradıkları içerik türünü anlamaktır. Çevrimiçi ortamda nasıl davrandıklarını ve hangi içeriği tükettiklerini bilmeniz gerekir.

Duyarlı içerik oluşturun- Oluşturduğunuz tüm içeriğin duyarlı olduğundan emin olun. Kullanıcılar, bir masaüstünde olduğu gibi bir mobil cihazda da buna erişebilmelidir. İndirilebilir e-Kitaplar ve videolar gibi şeylerin mobil cihazlarda nasıl görüneceğini dikkatlice düşünün.

Bağlanmaya değer içerik oluşturun – İçeriğiniz, insanların aktif olarak paylaşmak ve ona bağlanmak isteyeceği kadar iyi olmalıdır. İçeriğinize onu benzersiz kılacak ve kalabalığın arasından sıyrılacak ne ekleyebileceğinizi düşünün.

İçeriğinizi paylaşın- Orada olduğunu bilmiyorlarsa, içeriğinize bağlantı vermeyi nasıl bilecekler? İçeriğinizi her zaman sosyal medya ve diğer pazarlama kanallarınızda paylaşmayı unutmayın. İçeriğinizi doğrudan faydalı bulacağını düşündüğünüz kişilere ve işletmelere bile gönderebilirsiniz.

Rekabete göz atın – Hedef anahtar kelimeleriniz için en üst sıradaki içeriğin ne olduğuna bir göz atın ve daha da iyi bir şey oluşturup oluşturamayacağınıza bakın.