Hibrit Gerçekliği Şekillendirecek 10 Teknoloji Trendi Bölüm-1
  • 09.02.2022
  • 389

Hibrit Gerçekliği Şekillendirecek 10 Teknoloji Trendi Bölüm-1

Lenovo Akıllı Cihazlar Grubu Başkanı Luca Rossi

2022´ye iyimser bir şekilde bakarken, geçen yıl pandemide öğrendiğimiz her şeyi yansıtıyor ve bu içgörülerin yarının teknoloji trendlerini nasıl etkileyeceğini tahmin ediyoruz.

İleride parlak bir gelecek görüyoruz- hibrit çalışma modelleri için daha fazla çözüm ve iyilik için bir güç olarak teknolojiye odaklanan bir gelecek.

1. Evden çalışma, her yerden çalışmaya dönüşüyor

Geçen yıl evden çalışma olgusunun hız kazanacağını tahmin etmiştik. Dağıtılmış iş gücü etrafındaki ivmenin artmaya devam etmesini beklediğimizden, son birkaç yıldır mobilite, kullanıcı ve müşteri deneyimine odaklandık. Ancak gelecekte, bu konuda daha akıllı ve daha esnek olacağız. İnsanlar ve şirketler ofisin ötesinde düşünmeye devam ettikçe, uzaktan çalışmanın hibrit hale geldiğini ve evden çalışmanın her yerden çalışmaya dönüştüğünü görüyoruz. Lenovo´nun araştırması, BT liderlerinin %83´ünün gelecekte işin en az yarısının geleneksel bir ofis dışında gerçekleşmesini beklediğini gösteriyor. Bir sonraki gerçeklik şekillenmeye devam ederken, teknoloji, işimizi ve yaşamlarımızı dönüştüren verimlilik ve fırsatlar yaratmada çok önemli bir rol oynayacak.

İnsanların evden çalışırken deneyimledikleri kişisel alan duygusunu korurken, ofisi işbirliği için bir destinasyon olarak gören, çalışan deneyimi için tasarlanmış daha fazla ürün, çözüm ve hizmet göreceğiz. Yeni ofis tasarımları ve ses/görüntü teknolojisi, esnek toplantı düzenlerinin ve sosyal bağlantılar kurmanın yeni yollarının önünü açacak.

Yapay zeka (AI) bize fayda sağlamaya devam edecek, ancak görüntülü aramalar sırasında havlayan köpekler, ambulans sirenleri ve komşunun çim biçme makinesi gibi arka plan seslerini ortadan kaldırma yeteneğinin, işbirliğinin geleceğine daha az bilinen katkıları arasında olabileceğini tahmin ediyoruz.

Artırılmış gerçeklik (AR), etkileşimli eğitim deneyimleri, çoklu ekran ortamları ve gelişmiş üretkenlik yaratan ThinkReality A3 Akıllı Gözlükler gibi yeniliklerle, nerede olurlarsa olsunlar çalışanlar için sürükleyici çalışma alanları yaratacaktır.

Sanal gerçeklik (VR), doğal dil işleme, uzamsal ses, sensörler, dünyaya bakan kameralar ve Lenovo´nun akıllı iş birliği araçları paketi gibi yeni ortaya çıkan diğer teknolojiler, çalışanların teknoloji ve birbirleriyle etkileşim biçimini değiştirmeye devam edecek. Bu, "iş yeri" ve "işgücü" kavramını, çalışanların sorunsuz bir şekilde bütünleşmelerine ve bir bütün olarak başarılı olmalarına olanak tanıyacak şekilde dönüştürecektir.

Daha fazla şirket, BT altyapısını iyileştirmek için harcamalarını değiştirecek. Dijital dönüşüme ve artan taleplere ayak uydurmaya çalışırken ekiplerini desteklemek için Hizmet Olarak Cihaz (DaaS) BT edinme modelleri aracılığıyla giderek daha fazla güvence altına alınan dış kaynaklı ve yönetilen hizmetlere dayanacaklar. Bu, sistem düzeyindeki desteği bir satıcıya veya bulut hizmeti sağlayıcısına kaydırırken müşterilerin iş sonuçlarına odaklanmasına olanak tanıyan çözümler için tüketime dayalı kullandıkça öde seçeneklerine yol açacaktır. Geçen yıl, DaaS´nin maliyet tasarruflarına dayalı olarak büyüyeceğini tahmin etmiştik, ancak bu yıl hizmet olarak ve yönetilen hizmet modelinin benimsenmesi için en önemli itici güç olarak karmaşıklığın azaltılmasını görüyoruz.

2. Devam edin, şifrelerinizi unutun

Favori şifrelerini kullanan herkesten, kimsenin hatırlamadığı sık şifre güncellemelerini zorunlu kılan her uygulamaya geçtik. Ancak yakında, doğası gereği savunmasız parolaların olmadığı bir dünya, paradoksal bir şekilde bizi daha güvenli ve verilerimizi daha güvenli tutacak. Sonuçta şifrelerin etkili olması için gizli tutulması, ancak kullanılması için paylaşılması gerekir. Oluşturulacak, hatırlanacak, sıkı tutulacak ve düzenli olarak yeniden oluşturulacak alfasayısal dizeler yoksa, bunlar kimlik avı yoluyla veya internet üzerinden aktarılarak çalınamazlar. Alınıp satılamazlar ve bunların devasa depoları hacklenemez. Parola paylaşımı, yeniden kullanım ve insan hatasından kaynaklanan daha fazla risk de ortadan kalkacaktır.

Bunun yerine, sorunsuz kimlik doğrulama, AI ve geliştirilmiş sensör teknolojisi tarafından yönlendirilecek. Günümüzde mobil bankacılık uygulamalarımıza erişmek için kullanılanlar ve çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) gibi kısa vadeli, açık anahtar altyapısı (PKI) tabanlı cihaz güvenliği, uygulama ve cihaz erişimi için parolalara olan bağımlılığı azaltmaya devam edecek. Bunun yerine güvenlik işini parmak izi, yüz, iris ve sesli kimlik doğrulama biyometrisi yapacak. Geleneksel şifreleri geçmek, yapabileceğimiz en güvenli şeylerden biri olacak.

3. İyilik için teknoloji

Müşteriler işletmeleri daha sürdürülebilir ürünler ve uygulamalar için teşvik ederken, teknolojinin ileriye doğru daha akıllı bir yol sağladığını, şirketlerin paydaşları için daha iyi bir gelecek inşa etmesine yardımcı olduğunu görüyoruz - ve buna hepsinin en büyük paydaşı olan gezegenimiz dahildir.

Plastikler, lifler ve metaller dahil olmak üzere geri dönüştürülebilir malzemeler biyoplastikler gibi kendi kendine bozulabilenler ve bambu gibi daha yenilenebilir kaynaklardan elde edilenler- ürün geliştirme için daha kolay erişilebilir hale gelecektir. Bu, şirketlerin ürün yaşam döngüsündeki döngüyü kapatmaya yaklaşmasını sağlayacaktır. Geri dönüşüm ve tedarik zinciri optimizasyonu daha yaygın hale gelecek. Sürdürülebilir malzemelerdeki artış, üretim sürecindeki kimyasallara olan ihtiyacı da en aza indirecek ve üreticilerin karbon nötr hale gelmesine yardımcı olacaktır. Müşterilerimizin teknolojilerinin çevresel etkilerini dengelemelerine yardımcı olan ve kendi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarında onları destekleyen hizmetler ve çözümler geliştirirken, BT sağlayıcısının rolü değişmeye devam edecektir.

AR/VR gözlükleri gibi yeni teknolojilerin zaman içinde karbon ayak izlerini azaltmaya yardımcı olduğunu da görüyoruz. Uzak çalışanların başka bir siteye veya konuma daldırılmasına olanak tanıyacak, seyahati azaltacak ve karbon tasarrufu sağlayacak yeni özelliklerle, farklı engellilere yardımcı olmak için göze yakın ekranlar ve başa takılan sensörler de bekliyoruz. Ayarlanabilir optik ve büyütme kombinasyonunu kullanmak, miyop kişilerin bilgisayarları ve akıllı telefonları ile daha rahat etkileşim kurmasına yardımcı olabilir. Bu ekranlar ayrıca herhangi bir motor beceriye ihtiyaç duymadan etkileşime izin verecek ses ve hareket sensörlerine de tepki verecek. Ayrıca, esnek çalışmanın yükselişiyle birlikte, teknolojinin insanların nasıl ve nerede yaşadığı, çalıştığı ve topluluklarıyla etkileşime geçtiği konusunda büyük değişimlere olanak sağladığını görmeyi bekliyoruz. Bir zamanlar büyük şehirlere bağlı olan bilgi çalışanları her yerden çalışabilecekler.

4. Monitörler (nihayet) bir an yaşıyor

Monitörler sonunda hak ettikleri ilgiyi görüyorlar. Aslında, monitör yakında ofis ve ev için bir sonraki merkezi merkez olmak için gerekli tüm özelliklere sahip olacak (ev ofisinden bahsetmiyorum bile).

Bir ekrana gömülü son teknoloji donanım ve sezgisel yazılım çözümleri sayesinde, kullanıcılar tek ve çok ekranlı pencere kontrolleri aracılığıyla sorunsuz bir şekilde çoklu görev yapabilecekler. Aynı zamanda monitörler, BT yöneticileri ve müşteri hizmetleri temsilcileri için kolay uzaktan varlık yönetimi sunacak.

Ve 5G veya Wi-Fi 6 ile, monitörlerin geleceği- daha yüksek çözünürlük, yeni en boy oranları ve göz yorgunluğunu azaltan yerleşik teknoloji ile - daha hızlı, kablosuz olacak, masaüstü karmaşasını azaltacak ve daha ince için yeni olanaklar sunacak, daha kompakt tasarım. Bu, özellikle insanlar kullandıkları monitör sayısını artırdıkça önemlidir. Monitörler ayrıca PC´lerin ötesinde ek form faktörlerini tamamlayacak ve akıllı telefonlar ve oyun konsolları gibi cihazları desteklemek için işlevselliği genişletecek.

Devamı için bizi takip edin.

Kaynak

https//www.businessinsider.com/sc/10-technology-trends-for-2022-beyond-2022-1