Kurumsal Kimlik Nedir
  • 28.01.2022
  • 450

Kurumsal Kimlik Nedir

İş dünyasında en çok yanlış anlaşılan terimlerden biri kurumsal kimliktir. Birçok kişi bu terimi logolarla birleştirir veya yanlışlıkla sadece bankacılık, hukuk veya teknoloji gibi sektörler için geçerli olduğunu düşünür. Ancak, kurumsal kimlik (şirket kimliği veya şirket kimliği olarak da bilinir), büyüklüğü veya sektörü ne olursa olsun tüm markaların başarısı için esastır.

Kurumsal kimlikten kastınız nedir?

Kurumsal kimlik, işletmenizin kendisini dış dünyaya nasıl sunduğudur. İç kültür ve değerler şirket kimliğini şekillendirmenin ayrılmaz bir parçası olsa da kurumsal kimlik tanımı bir şirketin görsel varlıkları ve marka tasarımı için geçerlidir.

Kurumsal kimlik ve markalaşma tam olarak nedir?

Esasen, bir markayla etkileşime girdiğinizde gördüğünüz herhangi bir iletişim veya bilgi, o markanın kurumsal kimliğinin bir parçasıdır. Logo tasarımı kurumsal kimliğin altında yer alsa da terim bu görsel simgenin çok ötesine geçerek yazı tipi, illüstrasyon, renk, fotoğraf ve animasyon gibi öğeleri kapsar.

Sosyal medya gönderilerinden bilboard reklamlarına, personel üniformalarından kırtasiye malzemelerine, ürün ambalajlarından uygulama profillerine kadar her şeyde kurumsal kimlik örnekleri göreceksiniz.

Kurumsal kimliğin temel amacı nedir?

Bir şirketin görsel unsurları doğru ve tutarlı bir şekilde uygulandığında, anında tanınabilir ve akılda kalıcı bir kurumsal marka kimliği oluşturmak için birlikte çalışırlar.

Tutarlı ve sahiplenilebilir marka tutarlılığı, şirketinizle bireysel etkileşimlerden oluşmasına rağmen, güçlü bir kurumsal kimlik tarafından sallanabilen veya en azından etkilenebilen, çok önemli marka imajınız üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Kurumsal kimlik nasıl oluşturulur?

Bir kurumsal veya şirket kimliği ancak dahili ekibiniz markanızın konumu, misyonu, değerleri, mesajı ve kişiliği ile uyumlu hale geldiğinde oluşturulabilir. Bu güçlü temel ile, markanızı yansıtan bir görsel dil oluşturmak için tasarım ekibinizle veya kurumsal kimlik tasarım şirketinizle birlikte çalışabilirsiniz.

Bu görsel marka belirteçleri, yaratıcı oldukları kadar stratejik olmalıdır. Tasarım öğeleriniz, katı sabit marka bileşenleri yerine çevik olmalı ve işletmenizi değişen pazar ve tüketici ortamlarında alakalı tutmalıdır.

Başarı için tasarım Kurumsal kimliğin 4 unsuru

İş hayatında başarıyı ne sağlar? Son PWC araştırmasına göre, bir cevap güçlü bir kurumsal kimliğe sahip. 720 yöneticiyle yapılan bir ankette, daha güçlü bir kimliğe sahip olduğu görülen şirketler, olmayanlardan %25 daha iyi performans gösterdi. Başarı, net bir kimlik oluşturmak için ayırt edici güçlü yönlerden yararlanacak kadar kendilerini yeterince iyi tanımaya dayanıyordu ve bu da akranlarından daha iyi performans gösterme yeteneğiyle sonuçlandı.

Kurumsal kimlik tasarımı nedir?

Peki ´kurumsal kimlik´ ile neyi kastediyoruz ve kurumsal kimlik tasarımı nedir? Ve bunun markalaşmadan farkı nedir?

Kurumsal kimlik, tüm bir organizasyonun görsel algısıdır. Belirli bir hizmet veya ürünün tam hikayesi olan markalaşmadan, görsel unsurlardan arkasındaki hikâyeye ve pazardaki konumuna kadar farklılık gösterir. Örneğin, küresel şirket GlaxoSmithKline´ın kurumsal kimliği, ilk ´gsk´yi taşıyan turuncu bir logodur ve bu şirket içinde Aquafresh ve Panadol gibi kendi görsel kimliği ve hikayesi olan çok sayıda marka vardır.

Kurumsal kimlik, kurumsal logolardan yazı tipine, etiket satırına, görüntülere, renk paletine ve ses tonuna kadar kuruluşunuzun genel yüzünü temsil etmek için seçilen tüm görsel unsurlardır. Kırtasiye, ambalaj, üniforma, ticari ürün, broşür veya çevrimiçi kampanyalarda fiziksel biçimde de belirgindir. Kurumsal kimlik tasarımı, tüm bu çeşitli şirket görsellerini ve bunlara özel tasarımı oluşturma sürecidir. Bu, bir ürün veya hizmete ve değerlere bağlı olmasa da yine de kuruluş için belirleyici bir faktördür ve bu nedenle kuruluşun kim olduğunu temsil etmelidir.

Kurumsal kimliğin dört unsuru

1. Logosu

Bir logo, kurumsal kimliğin grafik öğelerinin en belirginidir. Öne çıkan bir görsel işaretçi olarak, şirketinizi anında tanımlamak için harekete geçmelidir. Örneğin, Apple´ın ısırılmış elması, Google´ın renkli yazısı ve Twitter´ın mavi kuşu, tek bir görsel öğeyi organizasyonun markasının tüm değerleriyle anında uyumlu hale getirir. Güçlü bir kurumsal logo, yukarıda belirtilen durumlarda olduğu gibi, bir kuruluşu işletme olmaktan kültürel bir simge olmaya bile götürebilir.

2. Yazı tipi

´Bir resim bin kelimeye bedeldir´ deyimi devam ediyor, ancak kurumsal kimliğin temel unsurlarından biri olan tipografinin keşfi size, yazılı kelimenin stili, şekli, ağırlığı ve aralığının da çok şey söyleyebileceğini söyleyecektir. . Yazım, daha ilk kelimeyi okumadan sıcak ve samimi, zarif ve lüks ya da cesur ve otoriter olabilir.

3. Görüntü

Kelimelerin yanı sıra imajlar da kurumsal kimliğin güçlü unsurlarıdır. Fotoğraf ve illüstrasyonların sahip olduğu tutarlı his aracılığıyla organizasyonu temsil ederler.

IKEA gibi tanınabilir kuruluşlar için net, tutarlı ve sahiplenilebilir fotoğrafçılık, rakiplerinden farklılaşmalarını sağladı ve bugüne kadarki en başarılı ve akılda kalıcı kampanyalardan bazılarının temelini oluşturdu.

4. Stil yönergeleri

Kurumsal kimliğinizin tüm çeşitli unsurlarını oluşturduğunuzda, başarılı uygulamalarının sağlanmasına yardımcı olmak için bir dizi ayrıntılı stil yönergesine ihtiyaç vardır. Kurumsal kimlik kılavuzu veya kurumsal kimlik tasarım kılavuzu olarak da bilinen kılavuzlar, marka kimliğinizin tüm bireyler tarafından tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlar.

Yönergeler, farklı görsel varlıkların nasıl ve ne zaman kullanıldığını tam olarak özetlemelidir bu nedenle, örneğin üçüncü taraf e-posta banner´ları, sosyal medya kapak resimleri, e-posta imzaları, kartvizitler, antetli kağıtlar gibi tüm yerleşimleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Herhangi bir yanlış yorumlamayı önlemek için ´Yapılması ve Yapılmayacakları´ görsel örneklerini eklemek her zaman kullanışlıdır.

Kaynaklar

https//www.templafy.com/blog/designing-for-success-4-elements-of-corporate-identity/

https//www.templafy.com/blog/what-is-corporate-identity-answers-from-3-leading-brands/