Hibrit Gerçekliği Şekillendirecek 10 Teknoloji Trendi Bölüm-2
  • 17.02.2022
  • 385

Hibrit Gerçekliği Şekillendirecek 10 Teknoloji Trendi Bölüm-2

5. Katlayın ve tutun

Her yerden çalışma kurulumlarımızın bir parçası olarak monitörlere daha fazla güvenmeye başladığımızda, taşınabilir ve katlanabilir seçenekler daha yaygın hale gelecek ve neredeyse istediğimiz her yerde mağaza kurmamızı sağlayacak. OLED teknolojisinin vaadi, taşınabilir ve kullanışlı olması için bir ekranı katlamayı, bükmeyi veya yuvarlamayı kolaylaştırır.

Geçen yıl teknolojinin bazı umut verici uygulamalarını görmüş olsak da, 2021´de belirttiğimiz gibi, şimdi pazarın patlamasını bekliyoruz, bazı analistlerin önümüzdeki beş yıl içinde esnek ekran pazarında %500 büyüme öngörmesi.

Mobil cihazlar trendi körüklemeye devam edecek, ancak talep fiyatı düşürdükçe esnek ekranların diğer cihazlara geldiğini göreceğiz. Akıllı telefonlar, tabletler, PC´ler ve dizüstü bilgisayarlar arasında daha esnek görüntüleme seçeneklerinin yanı sıra dijital tabela, toplu taşıma ve akıllı ev aletleriyle ilgili yeni uygulamalar bekleyin.

6. Girdiler daha sezgisel hale geliyor

Bilgisayarlar geliştirildiğinde, her şey yeni ve devrim niteliğindeydi işletim sistemleri, monitörler, fareler vb. Her biri, çoğu kişinin daha önce düşünmediği yeni fırsatlar ve olasılıklar açtı. Tek bir şey yeni değildi ve aslında o kadar da gelişmedi Klavye birincil giriş yöntemi olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, alternatif girdi yöntemleri sonunda yetişiyor. Yakında bir evrimden fazlasını göreceğiz, ancak bilgi işlem girdilerinde yalnızca biçimlerinde değil, işlevleri bakımından daha dokunmatik arayüzlerle bir dönüşüm göreceğiz daha dokunsal deneyimler için dokunsal geri bildirimle tamamlanan kalemler ve sesten metne özellikleri, yeni "klavyenin" tanımlayıcı özellikleri haline geliyor.

Daha da devrimci olan bazı durumlarda klavyeler, bildiğimiz şekliyle tamamen ortadan kalkacaktır. Ve çoğu durumda, dokunsal yeteneklere ve tahmine dayalı yapay zekaya ve makine öğrenimine (ML) sahip gelişmiş ekran klavyeleri (OSK) daha yaygın hale geldiğinden klavyeler artık gerekli olmayacak. Yakında AI´nın kullanıcıyı öğrendiğini ve girdi olarak sadece birkaç anahtar kelime ile metin ve iletişim oluşturduğunu göreceğiz. Bu yeniden tanımlayan özellikler, iş dünyasından eğitime ve ötesine kadar disiplinler arasında iletişim kurmanın, iş birliği yapmanın ve yaratmanın yeni yollarını ortaya çıkaracak. Bu, zihnimizin ve çalışma hızının, yalnızca parmaklarımız ve yazabilecekleri dakika başına kelime değil, fikirlerimizi ifade etme şeklimiz boyunca bir kanal olmasını sağlayacaktır.


7. Sağlık zenginliktir

Son iki yıldır telesağlığın kullanımının hızlandığını tahmin ediyorduk. Bunu doğru anladık. Bilakis, telesağlık seçeneklerinin uygulanması, pandemi nedeniyle warp hızında ilerlemiştir. O zamanlar eksik olan ve şimdi yeni olan, hem tüketiciler hem de sağlık profesyonelleri tarafından bu seçeneklerin giderek daha fazla kabul görmesidir. Hastalar ve sağlık uzmanları artık telesağlık kullanmakta tereddüt etmiyorlar- onu benimsiyorlar. Bu nedenle, özellikle giyilebilir cihazlar, sesli asistanlar ve artan bağlanabilirlik norm haline geldikçe, sağlık sektörünün dijital bir modele doğru ilerlemeye devam ettiğini görmeyi bekliyoruz. Sağlık sigortası daha uygun fiyatlı olacak, öngörücü modeller koruyucu tıbba izin verecek ve giyilebilir cihazlardan proaktif öneriler daha iyi sağlık sonuçlarına yol açacaktır.

Hastalar bu teknolojileri benimsedikçe, yapay zeka tarafından desteklenen sağlık hizmetleri uzmanları da hastalara kişiselleştirilmiş, sanal yardım sağlayabilecek ve daha fazla doğruluk ve daha iyi sonuçlar sunabilecektir. Uzaktan yatan hasta hastane yuvarlama bakımı ve uzaktan evde bakım için sanal bakımın nüfuz ettiğini görmeye başlayacağız. Bu, hasta erişimini artıracak ve hayati önemlerini izlemeyi, uyumlarını iyileştirmeyi ve onları sağlık ve yaşam tarzı konularında eğitmeyi kolaylaştıracaktır. Sağlık çalışanları da daha verimli klinik iş akışları, değerlendirme araçları ve iş istasyonu çözümlerinden faydalanacak.

Son olarak, AI teknolojisi geliştirmedeki ilerleme, hassas tıp ve hedeflenen ilaçları ilerleterek daha kişiselleştirilmiş bir sağlık hizmeti deneyimi sağlayacaktır. Örneğin, farmasötiklerde araştırmacılar, AI analitiğini genomik dizilemeye, tıbbi sensörlere, elektronik sağlık kayıtlarına (EHR) ve aynı tanıya sahip bireylerden gelen diğer verilere uygulayarak ilaç tedavilerini daha iyi hedefleyebilirler. Bu, sağlık uzmanlarının benzer genetik kusurları olan hasta alt gruplarını belirlemesine ve dolayısıyla bu hastaların ihtiyaçlarına özel ilaçlar geliştirerek sonuçları iyileştirmesine olanak sağlayacaktır.

8. Ortam bilişimi hepimizi çevreliyor

Cihaz üreticileri kullanıcı girdilerini iyileştirdikçe IoT olgunlaşmaya devam edecek. Doğal dil işleme (NLP) ve çok lensli zenginleştirme, bildiğimiz şekliyle kullanıcı deneyimini değiştirecek. Birden fazla cihaz, tek bir sesli sorgu ile uyum içinde yanıt verecektir. Ve sensörler geliştikçe, cihazla etkileşim kurma ve eski görevleri yeni yollarla (kaydırma, cihaz seçme veya cihaza geri bildirim sağlama gibi) gerçekleştirme fırsatlarıyla birlikte deneyimler daha zengin hale gelecektir.

Kullanıcı arayüzü değiştikçe, cihaz etkileşimlerimiz otomatik olarak hem daha doğal hem de daha güvenli hale gelecektir. Ve benimseme büyüdükçe, bağlantılı arabadan bağlantılı şehre ve ötesine daha fazla "bağlı" uç nokta görmeye başlayacağız.

Geçen yıl 5G´nin kişisel bilgisayarları dönüştürmeye devam edeceğini tahmin etmiştik. 5G ve Wi-Fi teknolojileri gibi bağlantı, daha yüksek bağlantı hızları sağladığından, sistemi yavaşlatmadan yükleyebileceğimiz için bu tahmini ikiye katlıyoruz. Ve nanoteknolojiler, cihaz üreticilerinin, daha küçük form faktörlerinde daha iyi performansa sahip bağlı ürünler sunmak için inanılmaz derecede çevik antenleri yeni ürünlere yerleştirmelerine olanak tanıyacak.

9. Daha büyük ve daha iyi eğlence deneyimleri

Gerçek zamanlı işleme, fotogerçekçilik için ölçütü yakalamaya başladığında (ki zaten oluyor), kullanıcının hikayenin bir parçası olmayı seçebileceği ve onu birinci şahıs bakış açısıyla deneyimleyebileceği yeni etkileşimli film biçimlerinin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Şu anda, bu, deneyimin sinematik olduğu ve kullanıcının anlatıyı etkileyen seçimler yaptığı yüksek bütçeli PC oyunlarında bulunur. Yakında pasif-etkileşimli eğlence alanında daha fazlasını bekleyin.

Sürükleyici içerik küçük ekrana taşındıkça, PC ve cep telefonu deneyimini genişletmek için uygun fiyatlı giyilebilir ekranların yükselişini de göreceğiz. Ekranlar yalnızca bir cep telefonuna kıyasla daha büyük bir ekran deneyimi sunmakla kalmayacak, aynı zamanda kullanıcılar halka açık yerlerde özel görüntülemenin keyfini çıkaracaklar. Bu, meta veri deposunu ilerletmek için ilk adım olacaktır.

Ayrıca yuvarlanabilir veya esnek monitörlerin tüketici eğlencesinden nerede ve nasıl keyif aldığımızı değiştirmesini bekliyoruz. Uzak gelecekte, trenden işe ve ötesine kadar her yerde benzersiz görüntüleme sunan yuvarlanabilir "pop-up" monitörlerin ortaya çıkışını göreceğiz. Kullanıcılar gerektiğinde ekranı çıkarır ve kullanılmadığında cihazı tekrar depoya alır. Geleceğin monitörleri, üretkenlik ve uzaktan işbirliğine ev sahipliği yapacak, aynı zamanda bir eğlence, oyun ve en yüksek kalitede ses ve video ile sevdiklerinizle bağlantı kurma merkezi olarak hizmet edecek.

Ama bekleyin, dahası var. En son dram TV talk show´ları kendi evlerimizde ortaya çıkabileceği veya her halükarda göründüğü için, eğlence deneyimlerinin daha az pasif bir parçası olmayı dört gözle bekleyebiliriz. Bunun gibi karma gerçeklik deneyimleri çiçek açacak.


10. Sürükleyici oyun

Son olarak, genel eğlence gibi, oyun deneyiminin daha da sürükleyici olmasını bekliyoruz. Daha taşınabilir ekranlar ve işletim sistemleri, gelişmiş performans ve uygun fiyatla adımlarını atıyor.

Bağlantıdaki son gelişmeler, bir kulaklık aracılığıyla oynatıldığında fiziksel hareketleri yansıtabilen daha gerçekçi bir oyun için aslına sadık, düşük gecikmeli grafiklere olanak tanıyacak. Bu, kordonu kesen en son sektör, ancak son olmayacak. AR daha olgunlaştıkça, oyuncular oyun içeriğini kendi ortamlarında deneyimlemeye başlayacaklar. Gerçek bir kortta, ancak oturma odanızdan tenis oynadığınızı hayal edin. Meta veri deposu deneyimi genişlemeye devam ettikçe, daha keyifli oyun deneyimleri için üçünü de tek bir yerde bir araya getiren daha gelişmiş yazılım kitaplıklarıyla bu platform aracılığıyla oyun oynama, sosyalleşme ve alışverişte büyük bir patlama öngörüyoruz.

Yine de sabırlı ol. Önümüzdeki 12 ay içinde bu yeteneklere yönelik ilerleme kaydederken, bunlardan herhangi birinin nihayet ufukta olduğunu güvenle tahmin edebilmemiz için daha birkaç yıl olacak.

Kaynak

https//www.businessinsider.com/sc/10-technology-trends-for-2022-beyond-2022-1