Arama Motorları Neden Önemlidir?
  • 05.11.2021
  • 364

Arama Motorları Neden Önemlidir?

Arama motoru nedir?

Arama motorları, kullanıcıların anahtar kelimeleri kullanarak içeriği internette aramasına izin verir. Piyasaya birkaç kişi hâkim olsa da insanların kullanabileceği birçok arama motoru var. Bir kullanıcı bir arama motoruna bir sorgu girdiğinde, bulunan sayfaları alaka düzeylerine göre sıralayan bir arama motoru sonuç sayfası (SERP) döndürülür. Bu sıralamanın nasıl yapıldığı arama motorları arasında farklılık gösterir.

Arama motorları, kullanıcı deneyimini geliştirmek için genellikle algoritmalarını (sonuçları sıralayan programlar) değiştirir. Kullanıcıların nasıl arama yaptığını anlamayı ve onlara sorgularına en iyi yanıtı vermeyi amaçlar. Bu, en kaliteli ve en alakalı sayfalara öncelik vermek anlamına gelir.

İşletmeler Neden Arama Motorlarını Kullanır?

Arama motorlarının iş dünyasında birçok amacı vardır. İşletmeler bunları reklam amaçlı, bilgi ve veri toplama, haberlerden haberdar olma ve rekabeti takip etme amacıyla kullanır. Bunlar reklam araçları ve araştırma kaynaklarıdır. Arama motorları, ziyaretçilerin ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olmak için bir web sitesinde uygulanabilecek önemli müşteri hizmetleri araçlarıdır.

Arama motorları nasıl çalışır?

Çoğu arama motorunun nasıl çalıştığına dair üç temel adım vardır

Tarama- arama motorları, internette gezinmek için örümcekler, botlar veya tarayıcılar adı verilen programları kullanır. Bunu birkaç günde bir yapabilirler, bu nedenle web sitenizi tekrar tarayana kadar içeriğin güncel olmaması mümkündür.venbsp

İndeksleme- arama motoru, bir web sayfasındaki içeriği ´anahtar kelimeler´ aracılığıyla anlamaya ve kategorilere ayırmaya çalışacaktır. SEO en iyi uygulamalarını takip etmek, arama motorunun içeriğinizi anlamasına yardımcı olur, böylece doğru arama sorguları için sıralama yapabilirsiniz.venbsp

Sıralama- arama sonuçları bir dizi faktöre göre sıralanır. Bunlar, anahtar kelime yoğunluğu, hız ve bağlantıları içerebilir. Arama motorunun amacı, kullanıcıya en alakalı sonucu sağlamaktır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir arama motorunda üst sıralarda yer almak için bir web sitesini optimize etme işlemidir. Çoğu arama yapan kişi, arama sonuçlarının ilk bir veya iki sayfasını geçmez, bu nedenle işletmelerin yüksek bir sıralama elde etmesi özellikle önemlidir. İki temel strateji, önemli anahtar kelimelerle taze, kaliteli web sitesi içeriğine sahip olmak ve diğer saygın web siteleri arasında bağlantı kurmaktır. SEO ile ilgili birçok detay vardır. Bazı işletmeler, devam eden bir SEO planını oluşturmak ve takip etmek için danışmanlar tutar veya bir Web tasarımcısıyla çalışır.

Arama Motoru Reklamcılığı

Arama motoru reklamcılığı, bir arama motorunda kullanılan doğrudan bir reklam biçimidir. Bu, genellikle arama sonuçlarının yanında yayınlanan metin veya resim reklamlar olarak ortaya çıkar. İşletmeler, reklamlarının hangi anahtar kelimelerle görünmesini istediklerini seçebilirler. Popüler anahtar kelimeler veya anahtar kelime öbekleri, daha az popüler olanlardan daha pahalıya mal olur, ancak bir web sitesi için daha fazla trafik oluşturabilir. Bu tür reklamlar çok etkili olabilir çünkü işletmeler özellikle sundukları ürünle ilgilenen potansiyel müşterilere ulaşabilir.

Araştırma

İnternet inanılmaz bir bilgi deposudur. İşletmeler, çevrimiçi sitelerden ilgili bilgileri aramak için arama motorlarını kullanır. Bu, rekabetin ne yaptığını kontrol etmeyi, haber hikayelerini bulmayı veya bir işletmeden bahseden sosyal medyayı bulmayı içerebilir. Şirketler, müşterileri okuyabilir ve bir işletmeyi yönetme konusunda tavsiye alabilir. İnternet araştırması, yeni bir iş projesi planlarken iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bir arama motoru kullanarak, daha önce benzer projelerin yapılıp yapılmadığını, rekabetinizin belirli sorununuzu nasıl ele aldığını öğrenebilir ve konunuzla ilgili araştırmaları, anketleri ve araştırmaları inceleyebilirsiniz.

Çalışan Geçmişi Kontrolleri

Birçok işletme, potansiyel yeni işe alımların geçmişlerini kontrol etmek için arama motorlarını kullanır. Adayın adını bir arama motoruna eklemek, haberlerden kişisel web sitelerine ve sosyal ağ profillerine kadar pek çok sonucu ortaya çıkarabilir. İşletmeler bir aday hakkında bu şekilde bilgi edinebilir ancak, başvuranın adının ortak olmasına bağlı olarak, benzer adlara sahip diğer kişiler için sonuçlar döndürülebilir. Önemli kırmızı bayraklara dikkat edin, ancak adaya ortaya çıkan sorunları ele alma fırsatı verin.

Site Arama

Birçok iş Web sitesi, önemli miktarda içerik içerir. Siteye entegre bir arama motoru, çoğu Web ziyaretçisinin beklediği bir özelliktir. Bir çevrimiçi perakende kataloğundaki ürünleri bulmalarına veya belirli bir bilgiyi bulmalarına yardımcı olur. Bu önemli bir müşteri hizmeti bileşenidir. Doğru bir site araması, müşteriyi aradıkları şeye bağlar ve şirketin satış yapma veya yeni bir müşteri kazanma şansını artırır.

https//www.nibusinessinfo.co.uk/content/what-search-engine-and-how-do-they-work

https//smallbusiness.chron.com/businesses-use-search-engines-3277.html