2024 için Gartner En İyi Stratejik Teknoloji Trendleri
  • 06.03.2024
  • 448

2024 için Gartner En İyi Stratejik Teknoloji Trendleri

Gartner, bu 12 teknoloji trendinin önümüzdeki üç ila beş yıl içinde dijital iş ve inovasyonun güç çarpanları olarak hareket etmesini bekliyor. İşte teknolojilerin ne olduğuna ve neden değerli olduklarına dair hızlı rehberiniz.

Gartner her yıl iş için kritik olan teknoloji trendlerini belirliyor. Bu yılki liste, CEO´ların büyüme, dijitalleşme ve verimlilik sağlamasını ve CIO´ları ve BT yöneticilerini kuruluşta stratejik ortaklar olarak konumlandırmasını sağlayacak 12 stratejik trendi içeriyor.

Gartner Analist Başkan Yardımcısı David Groombridge ,

"CEO´lar dijital işin benimsenmesini hızlandırmaları gerektiğini biliyor ve müşterileriyle bağlantı kurmak için daha doğrudan dijital yollar arıyorlar"

diyor .

"Ancak gelecekteki ekonomik riskleri göz önünde bulundurarak verimli olmak ve marjları ve nakit akışını korumak istiyorlar”

dedi

2024´teki en önemli 12 stratejik teknoloji trendi nelerdir ve neden değerlidirler?

Trend 1 Veri Dokusu
Veri yapısı, platformlar ve iş kullanıcıları arasında veri kaynaklarının esnek, dayanıklı bir entegrasyonunu sağlayarak, verilerin nerede yaşadığından bağımsız olarak verileri ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilir hale getirir.
Veri yapısı, verilerin nerede kullanılması ve değiştirilmesi gerektiğini öğrenmek ve aktif olarak önermek için analitiği kullanabilir. Bu, veri yönetimi çabalarını %70´e kadar azaltabilir.

Trend 2 Siber Güvenlik Ağı
Siber güvenlik ağı, geniş çapta dağıtılmış ve farklı güvenlik hizmetlerini entegre eden esnek, şekillendirilebilir bir mimaridir.
Siber güvenlik ağı, türünün en iyisi, bağımsız güvenlik çözümlerinin genel güvenliği iyileştirmek için birlikte çalışmasına ve kontrol noktalarını korumak üzere tasarlandıkları varlıklara yaklaştırmasına olanak tanır. Bulut ve bulut dışı ortamlarda kimliği, bağlamı ve ilke bağlılığını hızlı ve güvenilir bir şekilde doğrulayabilir.

Trend 3 Gizliliği Artıran Hesaplama
Gizliliği artıran hesaplama, kişisel verilerin güvenilmeyen ortamlarda işlenmesini güvence altına alır- bu, gelişen gizlilik ve veri koruma yasaları ile artan tüketici endişeleri nedeniyle giderek daha kritik hale gelir.
Gizlilik artırıcı hesaplama, uyumluluk gereksinimlerini karşılamaya devam ederken verilerden değer çıkarılmasına izin vermek için çeşitli gizlilik koruma tekniklerini kullanır.

Trend 4 Bulutta Yerel Platformlar
Bulutta yerel platformlar, esnek, esnek ve çevik yeni uygulama mimarileri oluşturmanıza olanak tanıyarak hızlı dijital değişime yanıt vermenizi sağlayan teknolojilerdir.
Bulutta yerel platformlar, bulutun avantajlarından yararlanamayan ve bakıma karmaşıklık katan buluta yönelik geleneksel kaldır ve değiştir yaklaşımını geliştirir.

Trend 5 Birleştirilebilir Uygulamalar
Birleştirilebilir uygulamalar, iş merkezli modüler bileşenlerden oluşturulur.
Birleştirilebilir uygulamalar, kodun kullanımını ve yeniden kullanılmasını kolaylaştırır, yeni yazılım çözümlerinin pazara sunulmasını hızlandırır ve kurumsal değeri serbest bırakır.

Trend 6 Karar Zekâsı

Karar zekâsı, kurumsal karar vermeyi geliştirmek için pratik bir yaklaşımdır. Kararları bilgilendirmek, öğrenmek ve hassaslaştırmak için istihbarat ve analitiği kullanarak her kararı bir dizi süreç olarak modeller.

Karar zekâsı, insan karar verme sürecini destekleyebilir ve geliştirebilir ve potansiyel olarak artırılmış analitik, simülasyonlar ve yapay zekâ kullanımı yoluyla otomatik hale getirebilir.

Trend 7 Hiperotomasyon

Hiperotomasyon, mümkün olduğunca çok sayıda iş ve BT sürecini hızlı bir şekilde belirlemek, denetlemek ve otomatikleştirmek için disiplinli, iş odaklı bir yaklaşımdır.
Hiperotomasyon, ölçeklenebilirlik, uzaktan çalıştırma ve iş modelinde bozulma sağlar.

Trend 8 Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay zekâ mühendisliği, yapay zeka dağıtımını kolaylaştırmak için veri, model ve uygulamalardaki güncellemeleri otomatikleştirir.

Güçlü yapay zekâ yönetişimi ile birlikte yapay zekâ mühendisliği, devam eden iş değerini sağlamak için yapay zekanın sunulmasını operasyonel hale getirecek.

Trend 9 Dağıtılmış İşletmeler

Dağıtılmış kuruluşlar, çalışan deneyimlerini iyileştirmek, tüketici ve ortak temas noktalarını dijitalleştirmek ve ürün deneyimleri oluşturmak için önce dijital, önce uzak bir iş modelini yansıtır.
Dağıtılmış kuruluşlar, sanal hizmetlere ve hibrit iş yerlerine olan talebi artıran uzak çalışanların ve tüketicilerin ihtiyaçlarına daha iyi hizmet ediyor.

Trend 10 Toplam Deneyim
Toplam deneyim, büyümeyi hızlandırmak için çalışan deneyimini, müşteri deneyimini, kullanıcı deneyimini ve çoklu deneyimi birden çok temas noktasında birleştiren bir iş stratejisidir.
Toplam deneyim, paydaş deneyimlerinin bütünsel yönetimi yoluyla daha fazla müşteri ve çalışan güvenini, memnuniyetini, sadakatini ve savunuculuğunu sağlayabilir.

Trend 11 Otonom Sistemler
Otonom sistemler, çevrelerinden öğrenen ve karmaşık ekosistemlerdeki davranışlarını optimize etmek için gerçek zamanlı olarak kendi algoritmalarını dinamik olarak değiştiren, kendi kendini yöneten fiziksel veya yazılım sistemleridir.
Otonom sistemler, yeni gereksinimleri ve durumları destekleyebilen, performansı optimize edebilen ve insan müdahalesi olmadan saldırılara karşı savunabilen çevik bir teknoloji yetenekleri seti oluşturur.

Trend 12 Üretken Yapay Zekâ
Üretken YZ (AI), verilerden yapay zekâ öğrenir ve orijinaline benzeyen ancak onu tekrar etmeyen yenilikçi yeni kreasyonlar oluşturur.
Üretken AI, video gibi yeni yaratıcı içerik biçimleri oluşturma ve tıptan ürün oluşturmaya kadar uzanan alanlarda Ar-Ge döngülerini hızlandırma potansiyeline sahiptir.

Teknoloji trendleri dijital işi nasıl yönlendiriyor?

En iyi stratejik teknoloji trendleri, CIO´lar ve teknoloji yöneticileri için ortak iş zorluklarını çözerek dijital yetenekleri hızlandıracak ve büyümeyi yönlendirecektir. Kuruluşunuzu benzerlerinden farklı kılmak, iş hedeflerini gerçekleştirmek ve CIO´ları ve BT yöneticilerini kuruluşta stratejik ortaklar olarak konumlandırmak için bir yol haritası sunarlar.

Her biri üç ana sonuçtan birini sunar

Mühendislik Güveni Bu segmentteki teknolojiler, BT altyapısının düşük maliyetli ölçeklenmesini sağlamak için verilerin bulut ve bulut dışı ortamlarda daha güvenli bir şekilde entegre edilmesini ve işlenmesini sağlayarak daha esnek ve verimli bir BT temeli oluşturur.

Değişimi Şekillendirmek Bu alandaki yaratıcı yeni teknoloji çözümlerini piyasaya sürerek, kuruluşunuzun dijitalleşmesini ölçeklendirebilir ve hızlandırabilirsiniz. Bu teknoloji trendleri, iş faaliyetlerini otomatikleştirmek, yapay zekayı (AI) optimize etmek ve daha hızlı daha akıllı kararlar vermek için uygulamaları daha hızlı oluşturarak artan değişim hızına yanıt vermenizi sağlar.

Hızlandırılmış Büyüme Bu segmentteki stratejik teknoloji trendlerinden yararlanarak, iş ve pazar payı kazandıracak BT güç çarpanlarını serbest bırakıyorsunuz. Bu trendler birlikte, değer yaratmayı en üst düzeye çıkarmanızı ve dijital yetenekleri geliştirmenizi sağlar.