Ağ Pazarlamacılığı Hakkında Bilinmeyenler
  • 11.01.2022
  • 405

Ağ Pazarlamacılığı Hakkında Bilinmeyenler

Pazarlamada ortaya çıkan trendler, işin yürütülme şeklini tamamen değiştirdi. Bu yeni pazarlama biçimleri, şirketlerin çok sayıda müşteri çekmesine yardımcı oluyor. Hatta şirketlerin geleneksel pazarlama yöntemlerinde maruz kaldığı masrafları bile azaltırlar. Böyle bir devrim niteliğindeki trend, ağ pazarlamacılığıdır.

Internet alışverişi

Ağ pazarlaması temel olarak üreticilerin satışlarını artırmak için kullandıkları bir pazarlama aracıdır. Üreticiler, ürünlerini piyasaya sürmek için birkaç distribütörle uğraşmak zorunda kaldıklarında bunları kullanırlar. Bazen bu distribütörlerin alt distribütörleri olabilir. Sonuç olarak bu, dağıtım zincirinin çeşitli seviyelerinde faaliyet gösteren bir distribütör “ağına” yol açar.

Üreticiler, ürünlerini çeşitli seviyelerde müşterilere pazarlamak için bu geniş distribütör ağını kullanır. Bu, dolaylı olarak daha fazla müşteriye ulaşmalarını sağlar.

Bu distribütörler ve bayiler, bu nedenle, şirketin bağımsız temsilcileri olarak hareket ederler. Sonuç olarak, bu şekilde şirket, reklamcılık gibi geleneksel pazarlama yöntemlerine daha fazla para harcamadan ürünlerini geniş çapta pazarlayabilir.

Ağ Pazarlamasının Yapısı

Birincisi, üreticilerin çeşitli distribütörler, alt distribütör ve bayi gerektiren amacıyla bir ağ pazarlama yapısı oluşturmak. İkinci olarak, bu distribütörler toptan eşya fiyatları üzerinden imalatçıların kendilerinden mal tedarik etmektedirler.

Bunları ya kişisel olarak kullanabilirler ya da kâr amacıyla diğer distribütörlere satabilirler. Bu zincir daha da devam ediyor. Distribütörler, bu nedenle, müşterilere ulaşana kadar malları pazarlamaya devam edecekler veya aksi takdirde kendileri nihai müşteri haline gelebilirler.

Ayrıca, bu distribütörler bu pazarlama ağından bir miktar kar elde etme fırsatı elde ederler. Üreticilerden aldıkları ve sattıkları toplam mal hacmi bazında bir miktar komisyon alabilirler. Bu nedenle, bu distribütörlerin işleyişi sigorta acentelerininkine benzer.

Ağ Pazarlamasının Kullanımı

Üreticiler genellikle ağ pazarlamasını çok seviyeli pazarlama gerektiren iş yapılarında kullanırlar. Bunun nedeni, bu tür iş modellerinin geniş bir distribütör ve alt distribütör ağı içermesidir.

Distribütörlerin kendileri için de çok faydalıdır çünkü bundan bir kazanç elde edebilirler. Amway ve Tupperware gibi çoğu şirket, bunun için yarı zamanlı çalışan insanlarla iş birliği yapıyor. Hindistan´daki birçok kadın da distribütör oluyor ve doğrudan üreticilerle aktif olarak çalışıyor.

Ağ Pazarlamasının Avantajları

Ağ pazarlama yapısının boyutu konusunda kesinlikle bir sınır yoktur. Bunun nedeni, şirketlerin distribütör olmak için sayısız insanla bağlantı kurabilmesidir. Ayrıca, distribütörler, şirketin satışlarını genişletmek için diğer alt distribütörlerle daha fazla koordinasyon sağlayabilir.

Müşterilerle doğrudan bağlantı kuran güvenilir ve sağlam bir dağıtım ağı sayesinde, şirketlerin ürünlerini pazarlamak için reklamlara güvenmeleri gerekmez.

Distribütör yapısı aynı zamanda şirketlerin gider olarak değerlendirdiği perakendecilerin kar marjlarını da düşürmektedir. Bu marjlar distribütörlere geçer ve şirketler onların yükünü taşımak zorunda kalmaz.

Diğer bir avantaj ise şirketlerin depolama ve dağıtım için çok fazla para harcamasına gerek olmamasıdır. Bunun nedeni, distribütörlerin bu masrafları kendileri üstlenmesidir.

Son olarak, bu yapı, distribütörlerin şirketle yaptıkları işlemlerden sınırsız bir gelir elde etmelerini sağlar. Kendi kârlarından ve komisyonlardan gelir elde edebilirler.

Ağ Pazarlamasının Dezavantajları

Üreticiler, tüketici talebini belirlemek için distribütörlere bağlı olduğundan, üretim hedeflerini tahmin etmek zor olabilir. Ürünlerini yetersiz veya fazla stoklayabilirler.

Bu iş biçiminde, malların nihai müşterilere teslim edilmesini kolaylaştıran temel olarak distribütörlerdir. Üreticilerin bu konuda sınırlı bir rolü vardır. Sonuç olarak, dağıtım ve satışları kontrol etmekte zorlanabilirler.

Kaynak

https//www.toppr.com/guides/business-environment/emerging-trends-in-business/network-marketing/