Elektronik Ticaret Nedir
 • 16.08.2021
 • 519

Elektronik Ticaret Nedir

E-Ticaret veya Elektronik Ticaret, mal, ürün veya hizmetlerin internet üzerinden alınıp satılması anlamına gelir. E-ticaret, elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinir. Bu hizmetler internet ağı üzerinden çevrimiçi olarak sağlanmaktadır. Para, fon ve veri işlemleri de E-ticaret olarak kabul edilir. Bu ticari işlemler beş şekilde yapılabilirvenbsp

 • İşletmeden İşletmeye (B2B),
 • İşletmeden Tüketiciye (B2C),
 • Tüketiciden Tüketiciye (C2C),venbsp
 • Tüketiciden İşletmeye (C2B).venbsp
 • Doğrudan Tüketiciye (D2C).

E-ticaretin standart tanımı, internet üzerinden gerçekleşen ticari bir işlemdir. Amazon, Ebay, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor ve Trendyol gibi çevrimiçi mağazalar, E-ticaret web sitelerinin örnekleridir.

E-ticaretin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu ve çeşitlerini detaylı olarak öğrenelim.

E-Ticaret veya Elektronik Ticaret

E-ticaret, elektronik ticaret ve hatta internet ticareti için popüler bir terimdir. Adı açıklayıcıdır, alıcı ve satıcıların internet ortamında buluşmasıdır. Bu, mal ve hizmetlerin işlemlerini, fon transferini ve veri alışverişini içerir.

E-Ticaret Modellerinin Türleri

Elektronik ticaret beş ana kategoride sınıflandırılabilir. Bu basit sınıflandırmanın temeli, işlemlere dahil olan taraflardır. Dolayısıyla beş temel elektronik ticaret modeli aşağıdaki gibidir

-İşletmeden Tüketiciye (Business to Consumer, B2C) B2C e-ticaret, en popüler e-ticaret modelidir. İşletmeden tüketiciye satış, bir çevrimiçi perakendeciden bir halı satın aldığınızda olduğu gibi, satışın bir işletme ile tüketici arasında gerçekleştiği anlamına gelir.venbsp

Burada şirket mallarını ve/veya hizmetlerini doğrudan tüketiciye satacaktır. Tüketici web sitelerine göz atabilir ve ürünlere, resimlere bakabilir, yorumları okuyabilir. Ardından siparişlerini verir ve şirket malları doğrudan kendilerine gönderir. Popüler örnekler Amazon, Hepsiburada.

-İşletmeden İşletmeye (Business to Business, B2B) B2B e-ticaret, üretici ve toptancı veya toptancı ve perakendeci gibi başka bir işletmeye mal veya hizmet satan bir işletmeyi ifade eder. İşletmeler arası e-ticaret, tüketiciye yönelik değildir ve genellikle hammadde, yazılım veya birleştirilmiş ürünler gibi ürünleri içerir. Üreticiler ayrıca B2B e-ticaret yoluyla doğrudan perakendecilere satış yapmaktadır.

Bu, İşletmeler Arası işlemlerdir. Burada firmalar birbirleriyle iş yaparlar. Nihai tüketici dahil değildir

-Doğrudan Tüketiciye (Direct to Consumer, D2C) Doğrudan tüketiciye e-ticaret, e-ticaretin en yeni modelidir. D2C, bir markanın bir perakendeci, distribütör veya toptancıdan geçmeden doğrudan son müşterisine satış yapması anlamına gelir. Abonelikler popüler bir D2C öğesidir ve InstaGram, Pinterest, Facebook vb. platformlar aracılığıyla sosyal satış, doğrudan tüketiciye satış için popüler platformlardır.

-Tüketiciden Tüketiciye (Consumer to Consumer, C2C) C2C e-ticaret, bir mal veya hizmetin başka bir tüketiciye satılmasını ifade eder. Tüketiciden tüketiciye satışlar eBay, Amazon, Etsy, Sahibinden, Letgo, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor ve Trendyol vb. platformlarda gerçekleşir.

Tüketicilerin birbirleriyle doğrudan temas halinde oldukları tüketiciden tüketiciye satışlardır. Herhangi bir şirket söz konusu değildir. İnsanların kişisel eşyalarını ve varlıklarını doğrudan ilgili bir tarafa satmalarına yardımcı olur. Genellikle, ticareti yapılan mallar arabalar, bisikletler, elektronikler vs.´dir.venbsp

-Tüketiciden İşletmeye (Consumer to Business, C2B) Tüketiciden işletmeye, bir bireyin hizmetlerini veya ürünlerini bir ticari kuruluşa satmasıdır. C2B, fotoğrafçılar, danışmanlar, serbest yazarlar vb. sunan etkileyicileri kapsar.

Bu B2C´nin tersidir, böylece tüketici, şirkete bir mal veya bir miktar hizmet sağlar. Örneğin, yazılımını bir şirkete satan ve satan bir IT serbest çalışanını varsayalım. Bu bir C2B işlemi olacaktır. Uzmankirala, bionluk, armut, freelancer vb. platformlarda gerçekleşir.

E-Ticaretin Avantajları

 • E-ticaret, satıcılara küresel bir erişim sağlar. Yer (coğrafya) engelini kaldırırlar. Artık satıcılar ve alıcılar, konum engeli olmadan sanal dünyada buluşabilirler.
 • Elektronik ticaret, işlem maliyetini önemli ölçüde azaltacaktır. Tuğla ve harç atölyelerinin bakımının birçok sabit maliyetini ortadan kaldırır. Bu, şirketlerin çok daha yüksek bir kar marjından yararlanmalarını sağlar.
 • Müşteri adına çok az çaba ile malların hızlı teslimatını sağlar. Müşteri şikayetleri de hızlı bir şekilde ele alınmaktadır. Ayrıca hem tüketiciler hem de şirket için zaman, enerji ve emek tasarrufu sağlar.
 • Bir diğer büyük avantajı da sunduğu kolaylıktır. Bir müşteri 7/24 alışveriş yapabilir. Web sitesi her zaman işlevseldir, bir mağaza gibi çalışma saatleri yoktur.
 • Elektronik ticaret ayrıca müşterinin ve işletmenin herhangi bir aracı olmadan doğrudan iletişim kurmasını sağlar. Bu, hızlı iletişim ve işlemlere izin verir. Aynı zamanda değerli bir kişisel dokunuş sağlar.

E-Ticaretin Dezavantajları

 • E-ticaret portalının başlangıç maliyetleri oldukça yüksektir. Donanım ve yazılımın kurulumu, çalışanların eğitim maliyeti, sürekli bakım ve onarım oldukça pahalıdır.
 • Kesin bir şey gibi görünse de e-ticaret endüstrisinin başarısızlık riski yüksektir. 2000´lerin dot-com dalgasını kullanan birçok şirket sefil bir şekilde başarısız oldu. Yüksek başarısızlık riski bugün bile devam etmektedir.
 • Bazen, e-ticaret kişisellikten uzak hissedilebilir. Bu yüzden birçok marka ve ürün için önemli olan kişilerarası ilişkinin sıcaklığından yoksundur. Bu kişisel dokunuş eksikliği, iç tasarım veya mücevher işi gibi birçok hizmet ve ürün türü için dezavantaj olabilir.
 • Güvenlik başka bir endişe alanıdır. Ancak son zamanlarda müşterilerin bilgilerinin çalındığı birçok güvenlik ihlaline tanık olduk. Kredi kartı hırsızlığı, kimlik hırsızlığı vb. müşteriler için büyük endişe kaynağı olmaya devam ediyor.
 • Bazen de yerine getirme sorunları oluşur. Sipariş verildikten sonra bile nakliye, teslimat, karışıklık vb. sorunlar yaşanabilir. Bu da müşterileri mutsuz ve memnuniyetsiz bırakır.


Coral Medya olarak, E-ticaret sitenizi ihtiyacınıza göre hazır sitelerden farklı olarak, tasarımında beğendiğiniz bir temayı kullanarak hazırlıyoruz. Kontrol paneli ve modüller isteğe göre geliştirilmektedir. Ödeme sistemlerinde payTR, iyzico vb. sistemleri kullanabilmekteyiz.