2024 e Hakim Olacak 10 Mobil Ticaret Trendi Bölüm 1
  • 06.03.2024
  • 641

2024 e Hakim Olacak 10 Mobil Ticaret Trendi Bölüm 1

Mobil teknoloji yaşam biçimimizi değiştirdi. Akıllı telefonlarımız görünüşte her zaman bir kol mesafesinde ve günlük alışkanlıklarımızı belirliyor. Sonuç olarak, mobil ticaret trendleri gelişiyor.

Tüketici satın alma davranışı yıllar içinde büyük ölçüde değişti ve mobil ticaret gelecekte gelişmeye devam edecek.

Mobil ticaret, küresel e-ticaret pazar payının %73´ünü kontrol ediyor, bu oran 2017´de yalnızca %59´du. Son altı ayda, mobil kullanıcıların %79´u mobil cihazlarını kullanarak çevrimiçi alışveriş yaptı.

Bir e-ticaret mağazası sahibi olarak, en son mobil ticaret trendlerinden haberdar olmanız gerekir. Online satış yapmak için Shopify veya başka bir platform kullanıyor olsanız da mobil tüketicileri göz ardı edemezsiniz.

2024´de aşağıdaki on trend hâkim olacak. Bu e-ticaret trendlerini açıklamakla kalmayıp, buna göre hazırlanmanıza ve uyum sağlamanıza yardımcı olacak 2024 için mobil ticaret ipuçları da vereceğiz.

1. Mobil Uygulamalar Üzerinden Alışveriş

Tüketicilerin çevrimiçi satın almak için mobil cihazlarını kullandıkları bir sır değil. Mobil ticaretin küresel e-ticaret pazar payına nasıl hâkim olduğunu zaten tartışmıştık. Ancak insanların alışveriş yapmak için bu cihazları kullanma şekli değişiyor.

ABD´li tüketicilerin %57´si bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir mobil perakende uygulaması kullandı.

ABD´de alışveriş yapanların yarısından fazlası, bir İnternet tarayıcısı kullanmak yerine, alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak için doğrudan bir mobil uygulamaya yöneldi. Bu, Shopify mağaza sahipleri için oyunun kurallarını değiştirir.

Evet, açıkçası mobil uyumlu bir web siteniz olması gerekiyor. Ancak mobil cihazlar için optimize edilmiş bir e-ticaret sitesi artık bu alanda başarılı olmak için yeterli değil. 2024, mobil alışveriş uygulamalarının yılı olacak.

Yeni başlayanlar için, tüketicilerin %85´i mobil uygulamaları mobil web sitelerine tercih ediyor. Yani Shopify mağazanız için bir uygulama oluşturarak müşteriye zaten istediğini vermiş olursunuz.

Ama orada bitmiyor. Mobil alışveriş uygulamaları aslında mobil web sitelerinden daha yüksek oranda dönüşüm sağlar.

Doğru bir mobil uygulama, bir mobil web oturumundan %157 daha fazla dönüşüm sağlar.

Bu rakamı dolar olarak düşünün. %157 daha yüksek bir dönüşüm oranı olsaydı, e-ticaret işletmeniz ne kadar daha fazla para kazanırdı?

Shopify sahipleri bu eğilimi fark ettiler ve buna göre adapte oluyorlar. Herkes mobil kullanıcıları hedeflemenin önemini belirledi, bu nedenle e-ticaret siteleri için uygulamalar geliştiriyorlar.

Uygulamalar, m-ticaret büyümesinin geleceğidir. Rekabetçi kalabilmek için 2024´de bir uygulamanız olması gerekiyor. Şimdi bir uygulama oluşturmak sizi erken benimseyen kategorisinin sınırına yerleştiriyor. Ancak bu kararı vermek için çok uzun süre beklerseniz, rekabetin gerisinde kalırsınız.

2. Akıllı Telefon ve Tabletlerden Satışlar

Mobil alışveriş yükselişteyken, akıllı telefonlardan yapılan satışların 2024´ye hâkim olması şaşırtıcı değil. Tüketiciler, uygulamalar arasında gezinmekten daha fazlasını yapıyor satın alıyorlar.

Bir mobil uygulamadaki ortalama sipariş değeri, bir mobil web sitesindeki 92 ABD Doları ile karşılaştırıldığında 102 ABD Dolarıdır.

Ancak mobil uygulamalara ve mobil sitelere birden fazla cihazdan erişilebilir. Çoğunlukla, mobil cihazları iki kategoriye ayırabilirsiniz akıllı telefonlar ve tabletler.

İnsanlar en çok hangi cihazları satın alıyor? Business Insider´ın 2024 m-ticaret hacmi tahminine bir göz atalım .

Gördüğünüz gibi, akıllı telefonlar bu kategoriye hâkim. 2024´nin sonunda, tabletlerden 48,1 milyar dolara kıyasla, 276,1 milyar dolarlık mobil ticaret satışının akıllı telefonlardan gelmesi bekleniyor.

Akıllı telefonlar gelecekte de tablet satışlarını domine etmeye devam edecek. Bu tahminlere göre tablet satış hacmi aslında düşüşte.

İşte mobil ticaret hacminin yüzdesi olarak tablet satışlarının beş yıllık bir bölümü

2018 — 20.5%

2019 — 18.2%

2020 — 16.9%

2021 — 15.9%

2024 — 14.8%

Tabletlerin trendinin düşmesi, akıllı telefon satış hacminin arttığı anlamına geliyor. Bunlar, tüketicilerin çevrimiçi alışveriş yaparken kullandıkları cihazlardır.

Bu, herhangi bir e-ticaret işletme sahibi için hayati bir bilgidir. Müşterilerinizle iletişim kurma şekliniz, kullandıkları cihazlara bağlı olarak değişecektir.

Örneğin, Shopify mağazanız için bir uygulama oluşturduğunuzda, uygulama kullanıcılarıyla anında iletme bildirimleri göndererek iletişime geçebilirsiniz. Bu mesajlar, konum veya davranış gibi faktörlere dayalı gerçek zamanlı teklifler içermelidir.

Bir tablete hızlı satış hakkında gönderilen bir anında iletme bildirimi, bir akıllı telefona gönderilen aynı mesaj kadar etkili olmayacaktır. Tablet mesajı büyük olasılıkla hemen görülmezken, akıllı telefon bildirimi hemen görülecektir.

Tablet kullanıcılarını tamamen görmezden gelmenizi önermiyorum. Ancak bu eğilimlere dayanarak, akıllı telefon kullanıcıları 2024´de m-ticaret uygulamalarının birincil hedefi olacak. p

3. Tek Tıkla Sipariş

Mobil uygulamalardan alışverişe geçiş, 2024´de ödeme sürecini kolaylaştıracak. Çevrimiçi sipariş vermek, tarihsel olarak tüketiciden oldukça fazla bilgi almayı gerektiriyordu.

E-ticaret mağazanızdaki işlemleri işlemek için neye ihtiyacınız olduğunu düşünün.

Müşteri adı

Kredi Kartı Numarası

Kredi kartı son kullanma tarihi

Kart Onay Numarası

Teslimat adresi

Fatura Adresi

Bir müşteri çevrimiçi bir şey satın almak istediğinde bu bilgileri manuel olarak girmek sıkıcıdır. Bir mobil cihazın küçük ekranından son derece elverişsizdir.

Mobil web sitelerinde alışveriş sepetini terk etme oranlarının bu kadar yüksek olmasının nedenlerinden biri de budur.

Mobil site alışveriş sepetlerinin %97´si terk ediliyor. Ancak mobil uygulamalardan alışveriş sepetini terk etme oranı sadece %20´dir.

Bu nasıl mümkün olabilir? Her iki örnek de aynı cihazdan gerçekleşiyor. Yine de mobil uygulamalar en düşük terk oranlarına sahip.

Bir e-ticaret mobil uygulaması, müşteri bilgilerini kullanıcı profillerinde saklamanıza olanak tanır. Böylece satın alma zamanı geldiğinde, bu sıkıcı ayrıntıları her seferinde manuel olarak girmek zorunda kalmazlar.

Tek tıklamayla sipariş, müşterilerin tüm satın alma sürecini, tahmin ettiğiniz gibi, tek bir tıklamayla tamamlamasını mümkün kılar.

Bu her iki taraf için de bir kazan-kazan senaryosu.

İşletme sahibi olarak, dönüşümler fırlayacak. Ancak müşteri, satın almanın acı noktaları hafifletildiği için fayda sağlar. İhtiyaç duydukları şeyi bulabilir ve birkaç saniye içinde doğrudan bir mobil ticaret uygulamasından satın alabilirler.

Hepsi bu değil. Bir uygulamada alışveriş yapan müşteriler, bir masaüstü cihazdan veya mobil web sitesinden alışveriş yapan müşterilere göre iki kat daha fazla harcama yapar.

Tek tıkla sipariş, ödeme sürecini neredeyse ortadan kaldırır. Önümüzdeki yıl bu teknolojiyi uygulayan daha fazla e-ticaret işletmesi göreceğiz. Bunu bir mobil uygulama olmadan yapamazsınız. Dolayısıyla, bir e-ticaret mobil uygulaması oluşturmak, 2024´de bu trendi takip etmenin ilk adımı olacak.

Yazı dizimin ilk bölümü burada sona erdi. 2. Bölümü bekleyin.