2022 ye Hakim Olacak 10 Mobil Ticaret Trendi Bölüm 3
  • 05.04.2022
  • 361

2022 ye Hakim Olacak 10 Mobil Ticaret Trendi Bölüm 3

8. Çok Kanallı Mobil Müşteriler

Basit bir ifadeyle, çok kanallı perakende, ürünleri birden çok kanal üzerinden satma uygulamasıdır. Bir e-ticaret web sitesi, mobil uygulama ve fiziksel mağazanın tümü burada farklı ortamlar olarak nitelendirilebilir.

En son ne zaman dürtüsel olarak internetten bir şey satın aldınız? Çoğu zaman, muhtemelen önceden ne satın almak istediğinize dair bir fikriniz vardı.

E-ticaret mağazası sahipleri, alıcıların satın almadan önce çok çeşitli farklı kaynaklardan bilgi edindiğini anlamalıdır. Fiziksel bir perakende satış yeriniz varsa, bu mağaza içi deneyim, insanların çevrimiçi satın alma şeklini değiştirebilir.

Tüketicilerin %73´ü birden fazla kanal kullanarak alışveriş yapıyor. İnsanların %75´i bu deneyimlerin her kanalda tutarlı olmasını bekliyor.

Ayrıca, tek bir şirketten tutarlı birçok kanallı deneyim alamıyorlarsa, insanların %73´ü marka değiştirmeye istekli.

Bir çevrimiçi mağazaya ek olarak fiziksel bir perakende varlığına sahip olanlarınız için, bu müşterilere farklı davranamazsınız. Shopify´a göre, on müşteriden sekizinden fazlası mağaza içi alışveriş yapmak için akıllı telefonlarına başvuruyor.

Peki, çok kanallı mobil alışveriş yapanlara nasıl hazırlanabilirsiniz?

İşte bir örnek. Bir e-ticaret mobil uygulamanız varsa, bir uygulama kullanıcısı perakende satış konumlarınızdan birine girdiğinde bir anında iletme bildirimini tetikleyebilirsiniz. İndirim veya promosyon, o kişiye satın almak için ekstra bir teşvik verebilir. Her halükârda telefonlarına danışmaları için iyi bir şans var, bu da müşteriye dönüşüm için daha fazla motivasyon sağlıyor.

Bunu bir adım daha ileri götürebilir ve kullanıcıya göz atma davranışlarına göre kişiselleştirilmiş bir promosyon veya öneri sunabilirsiniz.

Yakın zamanda m-ticaret uygulamanızda belirli bir ürünü araştırdıklarını varsayalım. Ertesi gün müşteri bir perakende mağazasına girer. Sorunsuz birçok kanallı alışveriş deneyimi sağlamak için tam olarak o ürün için bir indirimi tetikleyebilirsiniz.

9. Mobil Dolandırıcılık

Ne yazık ki, siber suçlar bugün herkes için gerçek bir endişe haline geldi. Tüketiciler, güvenilir bir marka olarak yerleşik bir itibara sahip olmayan üçüncü şahıslara kişisel bilgilerini vermekten çekinmektedirler.

Bu, daha küçük butik e-ticaret mağazaları için bir sorun olabilir. Köklü markalara benzer ürünler satıyorsanız, müşteri tanıdıkları bir isimle alışveriş yaparken daha rahat hissedebilir.

Bu nedenle, mobil cihazlar da dahil olmak üzere her kanalda dolandırıcılığı önlemek her e-ticaret işletmesi için çok önemlidir.

Sahte işlemlerin %65´i mobil cihazlardan geliyor. Bu, 2015´te %39´dan arttı.

Mobil kullanımın yıllar içinde artmasıyla, mobil dolandırıcılığın da aynı şeyi takip etmesi ve artması mantıklı. Hiçbir kişi veya işletme dolandırıcılıktan %100 bağışık olmasa da bunu önlemek için kesinlikle atabileceğiniz adımlar vardır.

Shopify mağazanız için bir e-ticaret mobil uygulaması oluşturmak ilk adımdır.

Uygulamalar, kimlik avı dolandırıcılıklarına ve mobil web tarayıcılarından kaynaklanan diğer yaygın saldırılara karşı daha az duyarlıdır. Doğası gereği, bir uygulamanın anatomisi de daha güvenlidir.

Müşterilerin, daha önce tartıştığımız gibi, her işlem için ödeme bilgilerini manuel olarak girmesi gerekmeyecek. Bir uygulama, olası bir ihlalden korumak için tüm müşteri ve ödeme verilerini güvenli bir şekilde saklayabilir.

Uygulamalar, ek bir koruma katmanı olarak iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik özelliklerini ayarlayabilir .

Mobil dolandırıcılık artmaya devam ederken, tüketiciler çevrimiçi alışveriş yapmanın en güvenli yolunu arayacak. Bir mobil uygulama, bir mobil tarayıcıdan çok daha güvenlidir.

10. Mobil Ödemeler

Son birkaç yılda, mobil cüzdanların popülaritesi artıyor. Bu hem çevrimiçi hem de mağaza içi satın alımlar için geçerlidir.

Tüketiciler, bir mobil perakende uygulamasından alışveriş yaparken ödeme yapmak için Apple Pay veya Android Pay gibi mobil cüzdanları kullanıyor. Bu, alışveriş yapmaları için hızlı, güvenli ve güvenli bir yoldur. Ayrıca bu cüzdanları, temassız ödeme yeteneklerine sahip fiziksel mekanlara katılmak için de kullanıyorlar.

Apple Watch gibi giyilebilir cihazlar, mobil cüzdan ödemelerini kolaylaştırmak için bile kullanılabilir.

Bu, işlemlerde pek yeni bir norm veya standart değil, ancak kesinlikle bu yönde ilerliyoruz. Statista´ya göre mobil ödeme hacmi yıllık %62 oranında büyüyor.

2021´de 274 milyar doların üzerinde mobil ödeme işlendi. Bu, 2020´den 60 milyar dolarlık bir sıçrama.

Çevrimiçi satış yapıyorsanız, bu 2022 mobil e-ticaret trendine uyum sağlamanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, mobil cüzdanları uygulamanıza entegre etmektir.

Bu, müşterilerin tercih ettikleri ödeme yöntemini kullanarak satın almalarını sağlayacaktır. Ayrıca, işlemleri çevrimiçi olarak işlemenin hızlı ve güvenli bir yoludur.

Çözüm

Mobil trendler, öngörülebilir gelecekte e-ticaret endüstrisinde önemli bir rol oynamaya devam edecek. Bir e-ticaret mağazası sahibi olarak, buna göre plan yapmak için mobil ticaret trendlerini yakından takip etmeniz gerekir.

Yukarıda sıraladığım m-ticaret trendlerine bakarsanız, her birinde ortak bir faktör olduğunu fark edeceksiniz uygulamalar entegrasyonu.

Çağa ve değişen teknolojiye ayak uydurmanın en kolay yolu, e-ticaret web siteniz için bir mobil uygulama oluşturmaktır. Tüketiciler 2022´de bu şekilde alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Tüm mobil e-ticaret trendleri bu yöne işaret ediyor. 2022´de mobil ticarete hâkim olmak için bu kılavuzda anlattığım ipuçlarını ve en iyi uygulamaları izleyin.

Kaynak

https//buildfire.com/mobile-commerce-trends/