2022 ye Hakim Olacak 10 Mobil Ticaret Trendi Bölüm 2
  • 29.03.2022
  • 375

2022 ye Hakim Olacak 10 Mobil Ticaret Trendi Bölüm 2

4. Sosyal Ticaret

Sosyal medyayı tanıtım yapmak ve marka bilinirliği oluşturmak için kullanan markalar yeni bir şey değil. E-ticaret işiniz için zaten sosyal medyayı kullandığınızdan eminim (ve umuyorum).

Sosyal medyanın muazzam bir yukarı yönü olsa da, tarihsel olarak, işletmelerin sosyal trafiği satışa dönüştürmesi zor olmuştur. Bir sosyal gönderiden bir ürün sayfasına gitmek arasında her zaman çok fazla sürtüşme olmuştur.

Ancak sosyal ticaret gelişti.

Alışveriş yapılabilen Facebook sayfaları ve Instagram üzerinden alışveriş yapılabilen gönderilerle, müşterilerin sosyal medyada gördükleri ürünleri satın almanın daha doğrudan bir yolu var.

Bu özellikler, işletmelerin bir kişiyi etiketledikleri gibi gönderilerde ürünleri etiketlemelerini mümkün kılar .

Kullanıcılar, yeni bir tarayıcı açmaya, web sitenize gitmeye ve ürünü kendi başlarına aramaya zorlanmadan doğrudan satın almak için ürüne tıklayabilirler.

Son noktamıza benzer şekilde, sosyal ticaret de dönüşüm sürecindeki sıkıntılı noktaları ortadan kaldırıyor.

Burada düşünülmesi gereken bir şey daha var müşterileriniz zaten sosyal medyayı günlük olarak kullanıyor. Her gün web sitenizde gezinmelerine güvenmek yerine onlara buradan ulaşmak daha kolaydır.

Instagram telefonlarına yüklenir. Uygulamalar aracılığıyla e-ticaret satışlarını kolaylaştırmanın avantajı budur.

Alışveriş yapılabilir gönderiler işe yarıyor mu? Kesinlikle.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Instagram alışverişini kullanan markaların %1,416 trafik artışı ve %20 gelir artışından yararlandığını gösteriyor.

Alışveriş yapılabilen gönderiler hala nispeten yeni olduğundan, 2022´de yükselmeye devam etmelerini bekliyorum. Daha fazla marka bunu yakalayacak ve tüketiciler doğrudan sosyal medya gönderilerinden satın almaya çalışacak.

5. Sesli Alışveriş

Siri ve Alexa gibi sesli asistanların popülaritesi yıllar içinde artıyor. Ayrıca, sesli aramanın kullanılma şekli de değişti.

İlk başta, insanlar hava durumuyla ilgili sorular gibi şeyler için sesli aramayı kullandılar. Ya da belki akıllı hoparlörlerine müzik çalmasını söylemek.

Sesli arama resmi olarak e-ticaret pazarına girdi. Ses alışverişinin 2022´de 40 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu, 2018´deki mütevazı 2 milyar dolardan, sadece dört yılda %1,900´lük bir artışa tekabül ediyor.

Yetişkinlerin %40´ının günde en az bir kez sesli arama kullandığı göz önüne alındığında, bunun mobil ticaret üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. Mobil cihazlarda yapılan tüm aramaların %20´si ses tabanlıdır.

Tüketiciler çevrimiçi alışveriş yapmak için sesli aramayı nasıl kullanıyor? Hadi daha yakından bakalım.

İnsanların %51´i ürünleri araştırmak için sesli komutları kullanıyor. İnsanların %22´si satın alma işlemi yapmak için sesli aramayı kullanıyor.

Ses yardımının neler başarabileceği konusunda yüzeyi zar zor çizdik. Shopify mağazası sahibi olarak, önemli iş kararları verirken bunu dikkate almanız gerekir.

Yeni başlayanlar için web siteniz sesli arama için optimize edilmelidir. Ancak mobil uygulamanızı sesli alışveriş için de uygun hale getirmeyi planlamalısınız.

Akıllı hoparlörü olmayan tüketiciler bile mobil cihazlarından sesli arama ve sesli yardıma erişebilir. Bu nedenle sesli alışverişin 2022´nin mobil e-ticaret trendleri üzerinde derin bir etkisi olacak.

6. Mobil Sohbet Robotları

Chatbotlar onlarca yıldır var. Muhtemelen çok çeşitli nedenlerle kişisel yaşamınızda sohbet robotlarıyla etkileşime girmişsinizdir.

Aslında, bazılarınız e-ticaret web sitenizde chatbot teknolojisinden yararlanıyor olabilirsiniz. Müşteri hizmeti sağlamanın en iyi yollarından biri ve popülaritesi artıyor.

Chatbot´lar hayatın düzenli bir parçası haline gelse de, şaşırtıcı bir şekilde mobil dünyaya tam olarak nüfuz edemediler. Bugün piyasadaki çoğu uygulama chatbot kullanmıyor, ancak bu 2022´de değişecek.

Sohbet robotlarının tüm faydalarını düşünün. Web sitenizde zaten bot kullanıyorsanız, muhtemelen bunların çoğundan yararlanıyorsunuzdur.

Bu listeye yakından bakın. Bir mobil alışveriş uygulamasında sohbet robotları kullanılsaydı burada değişecek bir şey var mı? Kesinlikle hayır.

Web´de sohbet robotlarını kullanmanın tüm avantajları, bir uygulamaya sorunsuz geçiş sağlayabilir. Bu nedenle, e-ticaret mağazası sahiplerinin m-ticaret uygulamalarına sohbet robotları eklemeye başlaması an meselesi.

İnsanların %54´ü , kendilerine zaman kazandıracaksa, insan temsilcisi yerine her zaman bir sohbet robotu seçeceklerini söylüyor.

Müşterilerin çevrimiçi alışveriş yaparken yardıma ihtiyaç duyması nadir görülen bir durum değildir. Bir e-ticaret web siteniz varsa, bunu zaten biliyorsunuzdur.

Bu soruları veya sorunları olabildiğince çabuk çözmek, yalnızca müşteri deneyimini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda size bir ton para tasarrufu da sağlar. Mobil sohbet robotları, 2022´de e-ticaret işlemlerini kolaylaştırmak için her zamankinden daha fazla kullanılacak. Mobil ticaret sohbet robotlarının popülaritesi gelecekte de artmaya devam edecek.

7. VR ve AR

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, bir süredir teknoloji alanında popüler moda sözcükleri olmuştur. Bu tür teknolojinin kullanım durumları sonsuz fırsatlara sahiptir.

Mobil alışveriş uygulamaları, müşteri alışveriş deneyimini iyileştirmek için AR kullanmaya başladı bile.

Örneğin, çevrimiçi mobilya satan bir işletme, bir müşterinin evinde bir ürünün nasıl görüneceğini göstermek için artırılmış gerçekliği kullanabilir. Bu, insanların bir renk seçmesini ve bir öğenin gerçekten istenen alana sığıp sığmayacağını görmesini mümkün kılar.

Çevrimiçi alışveriş için AR, alternatiften çok daha kolaydır. Bu mobil ticaret uygulamaları olmadan, müşteriler asla ideal olmayan deneme yanılma yoluyla satın almak zorunda kalırlar. Birinin yapmak isteyeceği son şey, çevrimiçi olarak bir kanepe veya masa satın almak, ancak oturma odasına veya mutfağına tam olarak uymadığını keşfetmektir.

2025 yılına kadar, AR ve VR endüstrisinin 35 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Bu pazarın 1,6 milyar dolarının perakende satış amacıyla kullanılacağı tahmin ediliyor. Mobil ticaret kesinlikle bu kategoriye giriyor.

Bunun, önümüzdeki beş yıl içinde AR ve VR için beklenen pazarın sadece küçük bir kısmı olduğunu anlıyorum. Ama oraya ulaşmak için bir yerden başlamamız gerekiyor.

2022´nin AR ve VR mobil ticaret trendleri için belirleyici bir yıl olacağına inanıyorum. Bu teknolojinin potansiyel uygulamaları, çok çeşitli endüstrilere nüfuz edebilir.

Örneğin, e-ticaret web sitenizde kıyafet sattığınızı varsayalım. Bir perakende mobil uygulamasıyla, müşterileri ölçmek ve mükemmel uyumu önermek için AR´yi kullanabilirsiniz. Hatta siparişleri bir kişinin tam boyutlarına göre özelleştirebilirsiniz. Bunu sanal bir terzi olarak düşünün.

2022´de AR ve VR için kutu yaratıcılığından daha fazlasını göreceğiz.

Yazı dizimin ikinci bölümü burada sona erdi. 3. Bölümü bekleyin.

Kaynak

https//buildfire.com/mobile-commerce-trends/