2024 te Veri Destekli 11 YouTube Trendi Bölüm 2
  • 06.03.2024
  • 423

2024 te Veri Destekli 11 YouTube Trendi Bölüm 2

3. Canlı akış

YouTube Canlı, platformun içerik oluşturucuların, girişimcilerin ve markaların izleyicileriyle daha özgün bir bağlantı kurmasını sağlayan canlı akış özelliğidir. Genel bir Soru-Cevap için bile "eylem" gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğinden, canlı akış genellikle düzenlenmiş videolardan daha gerçek olarak görülür.

Uzmanların canlı yayın endüstrisinin 2027 yılına kadar 247 milyar doların üzerine çıkacağını tahmin etmelerinin büyük bir kısmı bu . Conviva´ya göre yayın, son üç yılda %266 arttı . Şirket ayrıca, canlı videonun isteğe bağlı videoya göre oynatma başına daha fazla dakikaya sahip olduğunu ve ortalama 25.4 dakika olduğunu kaydetti .

Canlı tepkiler veya spor etkinliklerinin izlenmesi son yıllarda özellikle popüler olmuştur. AFTV , uzun süredir taraftarların futbol maçını canlı olarak izlediği ve ona tepki verdiği popüler bir spor izleme kanalı örneğidir.

Sert bir şey olmadıkça, canlı yayınlar 2024´de büyümeye devam edecek.

İzleyiciler, filtrelenmemiş içeriği bir markanın gerçek imajı olarak görür. Yorumlar yoluyla canlı iletişimi açar ve kullanıcıların daha uzun süre ilgilenmesini sağlar. Düzenlenmemiş konuşmalar ve canlı yanıtlar, kullanıcıların markanızla gerçek bir bağlantı kurmasına yardımcı olur.

4. Güncel olaylar

İnsanlar çevrelerindeki dünyada neler olup bittiği ile ilgilidir. Güncel konular etrafında dönen içerik, videolarınızı Keşfet sayfasına yükseltebilir.

Ancak mevcut trendlerden yararlanmak için markaların ve pazarlamacıların çevik olması gerekiyor. YouTube´daki son olayların gücüne en iyi örnek, ekşi mayalı videoların küresel görüntülemelerinde % 260´lık bir artış olduğu Mart 2020´dir. Fırıncılık çılgınlığı nedeniyle ABD mağazaları yeterli maya sağlamakta zorlandı- YouTube kurtarmaya geldi.

Aynı zamanda bir trendle mücadele ederken ne kadar yaratıcı olabileceğinizin bir örneğidir. Çoğu yemek kanalı, sosyal medyada ekşi mayalı ekmeğin popülaritesi üzerine sıçradı ve kendi tariflerini sunmaya başladı.

Ancak bazı içerik oluşturucular, "En Yeni Başlayanlar İçin Ekşi Hamurlu Fırıncıların Yaptığı 15 Hata", "Tamamen Yeni Başlayanlar İçin Ekşi Hamurlu Ekmek", ekşi mayalı ekmekten sandviçler, vb. konularla daha derine iner.

2024´de ne olursa olsun, solopreneur´lerin ve markaların niş veya yerel alanlarındaki değişikliklerden yararlanmaları için birçok fırsat olacak.

5. Oyuncular yükselmeye devam ediyor

Son on yılda, oyun videoları YouTube´da en çok izlenen videolardan biri haline geldi. 2020´de insanlar YouTube´da 100 milyar saat oyun izledi.

Oyunun ana akıma girmesiyle birlikte , oyun videoları, nasıl yapılır ipuçları ve montajlar gibi oyun içeriğinin popülaritesinin artması bekleniyor.

Birçok oyun kanalı, canlı oyunlarını yayınlamak için YouTube Gaming´i kullanır ve ardından bu klipleri tekrar izlemek üzere yükler. Sidemen üyesi VikkStar123 , hayranlarıyla bağlantı kurmak ve izleyici sayısını artırmak için bu stratejiyi kullanıyor.

Oyun canlı yayınları saatlerce sürer ve içerik oluşturuculara becerilerini sergilemeleri ve canlı yorumlara yanıt vererek hayranlarla bir ilişki kurmaları için bolca zaman tanır. Video oyunları akışı da marka anlaşmalarını ve sponsorlukları çekmek için mükemmel bir yoldur.

Birçok oyuncu Twitch´te yayın yapmayı tercih ederken, YouTube 2020´de toplam 6,19 milyar saat izlenerek ivme kazanıyor.

6. Daha kısa mobil videolar

Partiye geç kalmasına rağmen, TikTok sadece birkaç yıl içinde video akışı endüstrisini değiştirdi. 2016 yılında 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile kısa sürede en popüler sosyal medya platformlarından biri haline geldi.

TikTok ile rekabet etmek ve kullanıcıların daha kısa biçimli, mobil videolar oluşturmasına yardımcı olmak için YouTube, YouTube Shorts´u Temmuz 2021´de dünya çapında kullanıma sundu ve aynı ayda günlük 15 milyar ortalama görüntüleme karşılaştırmasını geçti.

Shorts, öncelikle 2020´de YouTube izlenme süresinin %40,9´undan sorumlu olan mobil kullanıcılara hitap ediyor .

Bu nedenle, öncelikle mobil olmak üzere genç bir kitleye ulaşmak istiyorsanız YouTube Shorts´u 2024´de kullanmaya başlayın.

7. Video bölümleri daha yapılandırılmış uzun formatlı videolara yol açar

YouTube kısa süre önce daha verimli görüntüleme için yeni bir özellik olarak bölümleri tanıttı. Bölümler, belirli bir bölümü atlamanıza izin veren bir videodaki zaman damgalarıdır.

Bu nedenle, örneğin uzun bir podcast dinliyorsanız veya bir TV şovunun incelemesini izliyorsanız, daha çok ilgilendiğiniz bölüme atlayabilirsiniz. Bu, genellikle belirli bölümleri olan daha yapılandırılmış uzun biçimli videolara yol açmıştır.

YouTube algoritması, maksimum izlenme süresi için optimize eder. Bir içerik oluşturucu olarak bundan yararlanmalısınız- izleyicilerin videolarınızı daha uzun süre izlemesini sağlamak için anlaşılır bölümler kullanın.

Yazı dizimin 2. bölümü burada sona erdi. 3. bölümü bekleyin.