2024 te İzlenmesi Gereken 12 Önemli Instagram Trendi Bölüm 2
  • 06.03.2024
  • 1127

2024 te İzlenmesi Gereken 12 Önemli Instagram Trendi Bölüm 2

Herkes için hikaye bağlantıları

Instagram, ilk olarak birkaç yıl önce 10.000 veya daha fazla takipçisi olan hesaplar için yukarı kaydırma bağlantılarını tanıttı, ancak geçtiğimiz sonbaharda bağlantılar daha eşitlikçi bir mesele haline geldi. Artık herkes (evet, siz bile!) artık hikayelerine bir bağlantı çıkartması ekleyebilir, bu da başka bir siteye veya platforma trafik çekmek isteyen küçük markalar için büyük bir fırsat yaratır.

2024´ye girerken, muhtemelen daha fazla kullanıcının bu yeni yetenekten yararlandığını göreceğiz. Hikayenize harici bir bağlantı eklemek için , oluşturma modunda "çıkartma ekle" simgesine dokunmanız ve "bağ" çıkartmasını seçmeniz yeterlidir. URL´yi açmanız istenecek ve çok istekliyseniz, çıkartma metnini de özelleştirme seçeneğine sahip olacaksınız.

Sosyal medyada sosyal adalet

2020, sosyal adalet için özellikle dramatik bir dönüm noktasıydı, ancak 2024´de savunuculuk, aktivizm ve katılıma olan ilgi hala parlıyor Instagram , sosyal adalet savunucularının en aktif sosyal kullanıcıları arasında olduğunu bildiriyor.

2024 için Z Kuşağı, sosyal amaçlara önceki yıllara göre daha fazla para bağışlamayı planlıyor ve yüzde 28´i sosyal medyada ek sosyal adalet hesaplarını takip etmeyi bekliyor. Bir amaç, hayır kurumu veya kar amacı gütmeyen kuruluşla bağlantısı olan bir markaysanız, bu bağlantıdan faydalanmak ve değerlerinizi haykırmak için harika bir zaman.

Organik erişim yeterli değil

Hootsuite´in yıllık sosyal medya trendleri anketinde, katılımcıların yüzde 43´ü en büyük zorluğunun "organik erişimin azalması ve ücretli reklam bütçelerini artırma ihtiyacı" olduğunu bildirdi.

Instagram´ın sürekli değişen algoritmasına ayak uydurmaya çalışmak inanılmaz derecede zor olabilir ve organik erişimin azalması yıllardır iyi belgelenmiştir. Bir dakika, listelerin zirvesindesiniz sonra, etkileşiminiz o kadar düştü ki, gölge yasaklı olup olmadığınızı merak ediyorsunuz ve bazı Instagram takipçileri satın almayı düşünüyorsunuz.

2024´de Instagram erişiminizi korumak istiyorsanız, ekibinizden birinin hedef kitle hedeflemenin temellerini nasıl artıracağını ve ustalaşmasını öğrenmesi gerekecek. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Bize ulaşın, yardımcı olalım.venbsp

Instagram Live´da yaşamak

2020 ve 2021 boyunca Instagram Live kullanımı ciddi bir artış gösterdi. (Teşekkürler, pandemi.) 2024´de büyük olasılıkla evde oturup bir kez daha rahatlık ve bağlantı için telefonlarımıza dönmemiz gerekecek, bu nedenle güçlü bir Instagram Canlı içerik planına sahip markalar, takipçileriyle bağlantı kurun.

Ne de olsa, izleyicilerin yüzde 80´i bir blog gönderisini okumaktan çok canlı yayın izlemeyi tercih ediyor. İnsanlara istediklerini ver!

Ekranın üst yarısının birinin gözleri ve alt yarısının başka birinin ağzı olduğu iki kişilik canlı yayın

Kronolojik beslemenin dönüşü

Instagram algoritması tarafından alt edildiğini hisseden herkes için 2024 tam da sizin yılınız olabilir. Instagram, Aralık 2021´de, kullanıcıların kimin gönderilerinin en alakalı veya önemli olduğunu belirleme seçeneğiyle, olası bir kronolojik beslemeye dönüşü denediğini duyurdu.

Başka bir Tweet, bunun zorunlu bir değişiklik olmayacağını (eğer gerçekleşirse ve ne zaman olursa), bunun yerine yayınlarında görünenler üzerinde biraz daha fazla kontrol sahibi olmayı tercih edenler için bir seçenek olacağını açıkladı.

"Sizinkileri ekleyin" ortak albümleri

2021 sonbaharının sonlarında, insanların Instagram hikayelerinde baştan çıkarıcı yeni “ Seninkileri Ekle ” çıkartmaları görünmeye başladı. Bu çıkartmalar, kullanıcılardan belirli bir temaya dayalı olarak kendi Hikayelerini paylaşmalarını ister Film rulonuzdaki son fotoğraf, aşık olduğunuz kişi, 2021´i temsil eden bir resim.

Çıkartmanın kendisine dokunmak, sizi temanın isteğine uyan herkesin fotoğraflarından oluşan bir koleksiyona götürür. İsterseniz ortak bir albüm veya konu.

Bu Sizinkini Ekleyin çıkartmaları, Hikayeler ve Gönderilerde halihazırda meydana gelen bir şey için resmi bir yapı ve dosyalama sistemi sağlar. Instagram kesinlikle fotoğraf veya video mücadelesi fikrini icat etmedi, ancak bu yeni çıkartmalar deneyimi kodluyor.

Herkes bu çıkartmalarla yeni bir tema oluşturabilir, bu yüzden bunu markanız için hayranların kendi yorumlarını yapıp kendi takipçileriyle paylaşabilecekleri bir meydan okuma yaratmanın bir meydan okuması olarak düşünün.

Reels Yanıtlama

TikTok´un kendi video yanıt özelliğinin kuyruklarına giren Instagram, Reels hakkında yorum yapmanın yeni bir yolunu duyurdu başka bir Reels ile.

Reels Görsel Yanıtlar, kullanıcıların başka bir kişinin Reels’ine kendi video yanıtlarını vermelerine olanak tanır. Herhangi bir Reelsnın yorum bölümünde, kendinize ait bir Reels oluşturma seçeneği göreceksiniz bu video yanıtı daha sonra bir çıkartma olarak görünecektir.

Hayranların içerik oluşturucularla etkileşim kurması için son derece görsel ve etkileşimli bir yol ve tam tersi, bu nedenle bu yeni aracın 2024´de markalar için nasıl çalıştığını görmek bizi heyecanlandırıyor. Yine de TikTok´un video yanıt işlevinin başarısı herhangi bir gösterge ise, Görsel Yanıtlar muhtemelen Insta´da da açılır.


Tabii ki, 2024´nin başında doğru olan, bir yıl boyunca çok şey değiştirebilir. Bu yüzden bunu başlangıç noktanız olarak kabul edin ve Instagram´daki en yeni ve en büyük trendler ve ortaya çıktıkça yeni özelliklerle ilgili uzman kılavuzlar için bizi takip etmeye devam edin.