Facebook Reklamlarının 11 Faydası-1
  • 04.10.2021
  • 444

Facebook Reklamlarının 11 Faydası-1

Haber akışınızda gördüğünüz tüm Facebook reklamlarının gerçekten etkili olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Bazen onları sinir bozucu ve tam bir baş belası bulduğunuzu düşünürsek özellikle ilginç. Aslında harikalar yaratabilirler ve eğer bir işletme sahibiyseniz, gemiye binmeyi düşünmelisiniz çünkü büyük bir geri dönüş görebilirsiniz. Peki Facebook reklamlarının faydaları tam olarak nedir?

E-posta pazarlaması, kusursuz web tasarımı, SEO ve organik sosyal medyanın yanı sıra Facebook reklamları da önemlidir. Facebook´u her gün kullanan milyarlarca insan var ve platforma hedefli bir reklam yerleştirirseniz, onlara ulaşma şansınız hızla artıyor. Bu bir zorunluluktur- Facebook´ta organik trafik neredeyse yoktur. Bunun hakkında daha sonra konuşacağız.

Not Açık olmak gerekirse, Facebook´ta reklam yayınlamaktan bahsederken, Boost düğmesini kullanmaktan bahsetmiyoruz. Sıfırdan yüksek oranda hedeflenmiş reklamlar oluşturmak için business.facebook.com´a gitmekten bahsediyoruz. Bu önemli bir ayrımdır!

Facebook reklamlarının faydaları sizin için hala belirsizse, neden onlara yatırım yapmanız gerektiği hakkında daha fazla konuşalım. İşte Facebook reklamlarının bilmeniz gereken bazı faydaları.

Facebook Reklamlarının 11 Faydası

1. Facebook Reklam Platformu Güçlü Analizler Sunar

Sözlerimizi not edin Bu analizleri başka bir yerde bulamazsınız.venbspBu analizleri başka bir yerde bulamazsınız.

Facebook, reklamlarınızın performansı hakkında size raporlar ve analizler sunarken sınır tanımaz. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığı hakkında asla tahminde bulunmanız veya kendi varsayımlarınızı yapmanız gerekmeyecek. Dönüşüm oranlarınızı ve diğer sosyal metriklerinizi belirlemek yerine, bunları Reklam Yöneticisi´nde zaten sizin için düzgün bir şekilde düzenlenmiş olarak göreceksiniz. Tek yapmanız gereken onları analiz etmek ve bir sonraki adımınızı belirlemek.

Haftalık erişiminiz, gönderi etkileşiminiz, sayfa beğenileriniz ve hangi gönderilerin en iyi performansa sahip olduğuyla ilgili metrikler sağlanır. Ama orada bitmiyor. Tıklamalar, dönüşümler ve hatta satışlar gibi şeyler hakkında bilgi edinin. Ve dürüst olmak gerekirse, bu sadece buzdağının görünen kısmı.

Bu verileri görerek, yatırımınızın boşuna olduğunu tahmin etmek veya sonradan öğrenmek zorunda kalmadan, reklamlarınızı ihtiyaç duyulana göre ayarlayabilirsiniz. Unutmayın, bir şeyi takip edemez ve ölçemezseniz, işe yarayıp yaramadığını veya nasıl geliştirebileceğinizi bilemezsiniz.

Facebook, reklamlarınızın ilerlemesini izleme ve ölçme konusunda size çok fazla güç verir.


2. Tam Hedef Kitlenizi Mikro Hedefleyebilirsiniz

Konu ayrıntı düzeyine geldiğinde Facebook´un hedefleme yetenekleri şaşırtıcının da ötesinde. İlgi alanlarını, davranışları, demografiyi, yaş aralıklarını, bağlantıları, yerleri veya dilleri temel alarak hedefleyebilirsiniz. Rakiplerinizin hayranlarını hedefleyebilirsiniz.

Hedefleme yetenekleri diğer tüm platformlardan daha derine inebilir ve hedef pazarınız olmayan kullanıcıları ortadan kaldırdığınızdan emin olmak için bunları katmanlara ayırabilir ve birleştirebilirsiniz. Bu önemli! Seyirci kalitesi boyuttan daha önemlidir. Dönüşümler istiyoruz. Potansiyel müşteri olan Facebook kullanıcılarını aramalısınız - rastgele ziyaretçiler yerine, ürününüzü büyük olasılıkla satın alacak kişiler.

Hedefleme, muhtemelen Facebook´un diğer reklam platformlarına kıyasla en üstün olduğu yerdir. Bu seçenekleri başka bir yerde bulamazsınız.


3. Özel Hedefinize Yönelik Reklamlar Oluşturabilirsiniz

Facebook´ta bir reklam oluşturma eylemi, platform tarafından basitleştirilmiştir. Reklam türünü seçmenize, hedef kitlenizi hedeflemenize ve bir zaman çerçevesi ve bütçenizi belirlemenize olanak tanıyan adımlarda size yol gösterir.

Ayrıca, reklam tam olarak neyi başarmaya çalıştığınıza bağlı olarak özelleştirilebilir. Facebook bunlara “hedefler” diyor. Gönderi etkileşimi, web sitesi tıklamaları, sayfa beğenileri veya tamamen başka bir şey istiyorsanız, buna dayalı bir reklam oluşturabilirsiniz.

Bu, oluşturduğunuz reklamı daha iyi kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca Facebook´a, size mümkün olan en iyi sonuçları sunmak için reklamınızı nasıl optimize etmesi gerektiğini söyler.

Reklam özelleştirilebilir olduğundan, daha iyi bir yanıt için markanızı ve hedef kitlenizi yansıtacak bir şey oluşturabilirsiniz.


4. Organik Gönderilerle Hiç Olmadığı Kadar Fazla Kişiye Ulaşacaksınız

Ah evet. Organik erişim. Şimdi bunun hakkında konuşalım.

Bir işletme sayfası işletiyorsanız, takipçilerinizin yalnızca en küçük bölümünün ne paylaştığınızı bile gördüğünü bilmiyor olabilirsiniz. Aşırı gelebilir, ama tamamen doğru.

Son birkaç yıldır Facebook, işletme sayfalarının haber akışlarındaki görünürlüğünü azaltıyor- her yerdeki işletme sahipleri için sinir bozucu bir algoritma güncellemesi. Mark Zuckerberg bile arkadaşlarından ve ailesinden gelen gönderilere daha sık öncelik vereceklerini ve iş sayfalarını etkin bir şekilde ikinci plana atacaklarını doğruladı.

Facebook´u herhangi bir kapasitede pazarlama için kullanacaksanız, potansiyel tüketicilerinizin işletmeniz hakkında bilgi sahibi olmasını istiyorsanız reklamları kullanmalısınız. Büyük bir bütçeye ihtiyacınız yok, ancak bir bütçeye ihtiyacınız var.

Facebook reklamları size paranızın karşılığını fazlasıyla verir ve onları nasıl hedefleyip oluşturacağınızı biliyorsanız, alacağınız getiri her kuruşuna değecektir.

Devamı sonraki yazımızda…